Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Podziękowania dla strażaka, który uratował życie 12-letniemu chłopcu

Dawid Wilczura, starszy ratownik pochodzący z Pawłowic w gminie Michałów 22 lutego tego roku uratował życie 12-letniemu chłopcu, pod którym załamał się lód na Nidzie w Pińczowie.

Autor: Marta Gajda

30.03.2021 12:17

image 30.03.2021. Pińczów. Sesja Rady Powiatu Pińczowskiego. Wręczenie podziękowań strażakowi, który uratował ludzkie życie. Na zdjęciu (od lewej): Ryszard Barna - wicestarosta powiatu pińczowskiego, Ireneusz Gołuszka - przewodniczący rady powiatu, Dawid Wilczura - strażak PSP w Pińczowie, Grzegorz Karwat - komendant PSP w Pińczowie, Irena Moskwa - wiceprzewodnicząca rady powiatu, Zbigniew Kierkowski - starosta pińczowski Fot. Marta Gajda / Radio Kielce
Komentarze

Za trafną decyzję oraz determinację podziękował mu Grzegorz Karwat, komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Pińczowie. Jak mówi, zgłoszenie wpłynęło o godzinie 16.30. Osiem minut później, chłopiec został wyciągnięty z lodowatej wody na brzeg.

- Chłopiec był już wyczerpany. Krzyczał, że już dłużej nie da rady i puszcza się tafli lodowej. Dawid Wilczura zdjął buty i wierzchnie ubranie. Uwiązany linką ratowniczą skoczył do wody i wypchnął chłopca na lód. 

- Jestem bardzo dumny, że mam takich strażaków. To także wypełnienie słów składanych podczas przysięgi, która mówi, że strażak będzie ratował życie i zdrowie ludzkie z narażeniem własnego - zaznacza.

Dawid Wilczura, 30-letni strażak podkreślił, że słowa uznania należą się całej jednostce. Zaznaczył, że jadąc do każdego zdarzenia ma motywację, by nieść pomoc.

- W momencie zdarzenia nie było czasu na emocje. Pojawiły się dopiero później. Ślubowałem, że będę niósł pomoc. Byłem tylko narzędziem do wykonania zadania i to się udało. Myślę, że każdy z moich kolegów funkcjonariuszy podjąłby taką samą decyzję - zaznacza.  

Wyrazy szacunku i uznania za niesienie pomocy drugiemu człowiekowi w obliczu tragedii w imieniu radnych złożył ratownikowi Ireneusz Gołuszka, przewodniczący rady powiatu.

- Ryzykując własne życie, bez chwili wahania wyciągnął pan rękę do tonącego chłopca. Ta pełna poświęcenia postawa zasługuje na podziw, przywraca wiarę w ludzi, powinna być wzorem do naśladowania dla każdego z nas - podkreślił.

- Warto marzyć, warto ćwiczyć i dla takich chwili warto żyć. Ale żeby do tego doszło to trzeba mieć ten ognik miłości w sercu i trafić do Państwowej Straży Pożarnej - podkreślił starosta Zbigniew Kierkowski.

- Gratuluję też komendantowi za trafność doboru ludzi do jednostki. To ważne, że Pińczów, tak małe miasteczko, ma ludzi oddanych, o wielkim sercu. Cieszę się, że mamy ludzi, którzy potrafią w takich sytuacjach właściwie reagować - dodał.

Wyróżniony otrzymał okolicznościowy dyplom oraz kartę podarunkową o wartości 1 tys. zł.

Przypomnijmy, że 22 lutego, strażacy otrzymali sygnał, że czteroosobowa grupa osobowa nastolatków weszła na zamarzniętą taflę rzeki. W pewnej chwili lód się załamał, jeden z chłopców wpadł do wody. Reszta dzieci zdołała się ewakuować na brzeg rzeki i wezwała pomoc.

Na miejsce ruszyła cała załoga jednostki ratowniczo-gaśniczej z Pińczowa. Po dojeździe strażacy zastali chłopca, który znajdował się na krze lodowej. Strażacy szybko dotarli do dziecka i wydobyli je na brzeg. 12-latek trafił pod opiekę załogi karetki pogotowia. W momencie przekazania go ratownikom medycznym chłopiec był przytomny, był z nim też kontakt. Został przewieziony do szpitala.

Galeria zdjęć Pińczów. Sesja Rady Powiatu Pińczowskiego. Wręczenie podziękowań strażakowi, który uratował ludzkie życie (30.03.2021) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Straż Pożarna Pińczów Zbigniew Kierkowski Dawid Wilczura Grzegorz Karwat Ireneusz Gołuszka
other news

Podobne wiadomości

Pod chłopcem załamał się lód. Policja wyjaśnia okoliczności tego wypadku

Pod chłopcem załamał się lód. Policja wyjaśnia okoliczności tego wypadku

Strażacy uratowali życie 12-latkowi

Strażacy uratowali życie 12-latkowi

Co zrobić, gdy pod nami załamie się lód? [PORADNIK]

Co zrobić, gdy pod nami załamie się lód? [PORADNIK]