Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Podzamcze znów przyjmie gości

Od połowy sierpnia, Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin ponownie zostanie otwarte dla turystów. Zwłoka, w porównaniu z innymi placówkami muzealnymi i wystawienniczymi, wynika ze specyfiki centrum.

Autor: Iwona Murawska

24.07.2020 15:32

image Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor instytucji, większość z eksponatów centrum jest interaktywna, dotykowa, co wiąże się z dodatkowymi trudnościami z ich udostępnieniem przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

- Wraz z otwarciem centrum wprowadzimy specjalne zasady, które mają zapewnić bezpieczeństwo. To m.in. konieczność rezerwacji wizyt, wyznaczony limit zwiedzających, obowiązkowe przerwy na wietrzenie pomieszczeń oraz dezynfekcję elementów wystawy - mówi dyrektor Marcin Zawierucha.

Obowiązkowe będzie również noszenie maseczek, dezynfekcja dłoni przed wejściem, podpisanie oświadczeń dotyczących stanu zdrowia oraz pozostawienie danych kontaktowych.

Jak dodaje Marcin Zawierucha, centrum zamknięto 12 marca i ten czas wykorzystano na przeprowadzenie niezbędnych remontów.

- W tym czasie przeprowadziliśmy remont podłóg i pomalowaliśmy pomieszczenia warsztatowe. Ze względów sanitarnych w centrum zamontowaliśmy dezynfektory, a przy kasach przegrody z pleksy - dodał Marcin Zawierucha.

Część stref i eksponatów pozostanie wyłączona z użytku. Chodzi o te, których użycie wymaga zbliżenia twarzy lub ust, bądź których dezynfekcja jest niemożliwa, np. maszyna mierząca pojemność płuc i wewnętrzny plac zabaw dla najmłodszych.

Razem z centrum udostępniony zostanie także zabytkowy, XVII-wieczny Dwór Starostów Chęcińskich.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Remont Muzeum Podzamcze Chęcińskie Centrum Nauki Leonarda da Vinci RK Kielce Marcin Zawierucha
other news

Podobne wiadomości

Centrum w Podzamczu koło Chęcin ze światowym certyfikatem

Centrum w Podzamczu koło Chęcin ze światowym certyfikatem