Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Po latach znaleziono resztki dworu w Częstocicach

Fundamenty XVII-wiecznego dworu udało się odnaleźć archeologom na wzgórzu pałacowym w Częstocicach - osiedlu Ostrowca Świętokrzyskiego. W niewielkim wykopie widać kilkumetrowy zarys, który sugeruje także ułożenie budynku. Muzeum posiada opisy budynków dworskich, ale nic nie było wiadomo o ich rozmieszczeniu.

Autor: Emilia Sitarska

12.08.2020 13:04

image 12.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Wykop w Częstocicach Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

12.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Wykop w CzęstocicachFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak mówi archeolog z Muzeum Historyczno-Archeologicznego Kamil Kaptur, to odkrycie współgra z zeszłorocznym wykopem, kiedy to przy narożniku remontowanego Pałacu Wielopolskich ujawniono fundamenty murowanej, podpiwniczonej budowli, co wskazuje, że była to oficyna.

- Jeżeli oficyna stała w tym miejscu, w którym sądzimy, to fundament, który odkryliśmy niedaleko mógł być rzeczywiście dworem, bo oficyna i dwór musiały ze sobą funkcjonować - mówi Kamil Kaptur.

Dodaje też, że inne znaleziska w postaci eleganckiej glazurowanej i ornamentowanej ceramiki stołowej, popularnych szelągów Jana Kazimierza z połowy XVII wieku, a także naparstek wskazują, że w tym miejscu musiał stać budynek mieszkalny.

Dr Szymon Modzelewski - archeolog mówi, że konieczne będą badania geofizyczne, aby ustalić w jaki sposób fundamenty przebiegają.

- Odsłaniam warstwę, która wiąże się z użytkowaniem tego obiektu, czyli prawdopodobnie dworu. Znaleziska fragmentów, prawdopodobnie szyb okiennych sugerują, że to był budynek mieszkalny - mówi Szymon Modzelewski.

Dwór w Częstocicach był centrum administracyjnym dóbr ostrowieckich. W tym roku muzeum prowadzi już drugi wykop. Podczas pierwszego, jak informowaliśmy, odnaleziono ślady tzw. kultury malickiej z początku neolitu.

12.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Wykop w CzęstocicachFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Częstocice RK Ostrowiec Św. Pałac Wielopolskich
other news

Podobne wiadomości

Dzieje dworu opowiedziane świętokrzyską gwarą

Dzieje dworu opowiedziane świętokrzyską gwarą

Będą szukać śladów dawnego dworu Konarskich

Będą szukać śladów dawnego dworu Konarskich