Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pisarz Wiesław Myśliwski doktorem honoris causa UJ [ZDJĘCIA]

Wiesław Myśliwski - jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy i dwukrotny zdobywca nagrody „Nike” - odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie przyznano mu za całokształt twórczości „ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki”.

12.05.2022 13:45
Źródło: PAP

image 12.05.2022. Kraków. Pisarz Wiesław Myśliwski (w środku, z prawej) i rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel (w środku, z lewej) podczas uroczystości wręczenia Wiesławowi Myśliwskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie / Fot. PAP - Art Service 2 Fot. Art Service 2 / PAP
Komentarze

- Wiesław Myśliwski to pisarz na tyle wyrazisty i rozpoznawalny, że bywa określany mianem osobnego, oddzielnego, niedającego się wpisać w istniejące podziały - podkreśliła prof. Anna Łebkowska w wygłoszonej na cześć uhonorowanego laudacji.

Jak wskazała, Myśliwski to też pisarz, któremu „obce są chwilowe mody, czy zabieganie o szybki sukces”.

- Po prostu jako twórca absolutnie znakomity nie musi tego robić; dobra literatura – wciąż jeszcze – broni się sama, a wyjątkowość i niezwykłość to jej wyznaczniki bez trudu dające się wychwycić w jego dziele - oceniła profesor.

Tytuł przyznany został podczas posiedzenia senatu UJ, w dniu 658. rocznicy założenia najstarszej polskiej uczelni. 90-letniego Wiesława Myśliwskiego doceniono za całokształt twórczości literackiej przełomu XX i XXI w., „ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki”, a także „tworzenie wiarygodnego obrazu losów Polaków od odzyskania niepodległości w 1918 r. do początków XXI w.”. Wskazano, że artysta umiejętnie łączy odmiany „tradycyjnej polszczyzny z potoczystością żywej mowy naszej epoki”, a ponadto potrafi celnie ujmować zjawiska społeczne „przez pryzmat przeżyć indywidualnych”.

Myśliwski należy do grona najbardziej cenionych polskich pisarzy współczesnych. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej „Nike”, a jego twórczość wpisuje się w tzw. nurt wiejski; szczególne uznanie zyskały jego powieści pt. „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”.

Galeria zdjęć Kraków. Uroczystość wręczenia Wiesławowi Myśliwskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (12.05.2022) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wiesław Myśliwski
other news

Podobne wiadomości

Wiesław Myśliwski świętuje 90. urodziny

Wiesław Myśliwski świętuje 90. urodziny

Wiesław Myśliwski spotkał się z czytelnikami

Wiesław Myśliwski spotkał się z czytelnikami

Myśliwski i Radziwiłowicz w Radiu Kielce [OBEJRZYJ]

Myśliwski i Radziwiłowicz w Radiu Kielce [OBEJRZYJ]

Myśliwski i Radziwiłowicz. Spotkanie z wybitnymi artystami w Radiu Kielce

Myśliwski i Radziwiłowicz. Spotkanie z wybitnymi artystami w Radiu Kielce