Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pińczów świętuje rocznicę lokacji miasta

Msza w intencji mieszkańców odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie rozpoczęła dwudniowe uroczystości upamiętniające 592. rocznicę lokacji miasta.

Autor: Marta Gajda

20.09.2020 14:15

image 20.09.2020. Pińczów. Uroczystości upamiętniające 592. rocznicę lokacji miasta. Msza w intencji mieszkańców odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Prawa miejskie Pińczów otrzymał 21 września 1428 roku. Lokacji dokonał zaś król Władysław Jagiełło z tzw. przywilejem jarmarków tygodniowych i rocznych, które spowodowały rozwój miasta - mówi Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

- Wiemy też, że Pińczów nie był wówczas pierwszy raz lokowany jako miasto. Prawdopodobnie wcześniej nie rozwinął się, dlatego lokacje powtórzono - tłumaczy.

Justyna Dziadek dodaje, że główne uroczystości odbędą się w poniedziałek, czyli dokładnie wtedy, kiedy przypada 592.rocznica lokacji miasta. O godzinie 11.00, w wirydarzu pińczowskiego muzeum odbędzie się uroczyste przekazanie zabytkowego tłoku pieczętnego Magistratu Miasta Pińczowa z 1707 r. Darczyńcą tego cennego eksponatu jest Krzysztof Polański z Kielc.

- To pasjonat, regionalista, który w dzieciństwie mieszkał w Pińczowie i darzy miasto duża sympatią. Tłok kupił na giełdzie i postanowił go przekazać do zbiorów muzeum - dodaje.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać prelekcji na temat pieczęci i tłoków pieczętnych. Był to ważny element w czasach średniowiecza.  Były to znaki wiarygodności, które poświadczały prawdziwość i oryginalność dokumentów.  

Każdy z uczestników otrzyma  też pamiątkowy odcisk pieczęci w laku. Na tłoku pieczętnym widnieje herb Pińczowa, w tym dwie rozdarte strzały. W otoku znajduje się zaś napis w języku łacińskim, informujący,że jest to pieczęć  Magistratu Pińczowa. Eksponat zostanie umieszczony w gablocie na wystawie stałej, która dotyczy historii miasta.

Przed dwoma laty, podczas 590. rocznicy lokacji miasta odsłonięto kopię dokumentu lokacyjnego z 21 września 1428 roku. Oryginalny akt lokacyjny miasta znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Galeria zdjęć Pińczów. Msza w intencji mieszkańców odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty (20.09.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów Muzeum Regionalne RK Kazimierza Wielka lokacja Justyna Dziadek
other news

Podobne wiadomości

Pińczów uczcił 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Pińczów uczcił 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Pińczów dołącza do Związku Miast Polskich

Pińczów dołącza do Związku Miast Polskich

Pińczów także chce być „Zdrój”

Pińczów także chce być „Zdrój”

Pińczów świętuje rocznicę lokacji

Pińczów świętuje rocznicę lokacji