Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pińczów obchodzi urodziny. Są prezenty

592 lata minęły od dnia, w którym Pińczów uzyskał prawa miejskie. Z tej okazji w wirydarzu miejscowego muzeum przekazano do zbiorów oryginalny tłoku pieczętny Magistratu Miasta Pińczowa z 1707 r. Darczyńcą jest Krzysztof Polański z Kielc - pasjonat, regionalista, który w dzieciństwie mieszkał w Pińczowie.

Autor: Marta Gajda

21.09.2020 16:21

image 21.09.2020 Pińczów. Rocznica nadania miastu praw miejskich i przekazanie do muzeum nowych eksponatów. Na zdjęciu (od lewej): Na zdjęciu (od lewej): Zdzisław Woźniak – przewodniczący rady miejskiej w Pińczowie, Justyna Dziadek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Włodzimierz Badurak – burmistrz Pińczowa, Krzysztof Polański Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Na tłoku pieczętnym widnieje herb Pińczowa w tym dwie rozdarte strzały oraz napis w języku łacińskim, mówiący że to pieczęć Magistratu Pińczowa. Krzysztof Polański kupił zabytek na giełdzie staroci w Kielcach 11 lat temu i postanowił go przekazać do muzeum. Jak zaznaczył, w dzieciństwie mieszkał w Pińczowie i darzy miasto duża sympatią.

- Zacząłem zbierać zdjęcia, dokumenty. W najbliższym czasie również i te materiały przekaże do źródła czyli do muzeum - zaznacza.

Justyna Dziadek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie zaznacza, że w czasach średniowiecza, niezwykle ważnym elementem były pieczęcie. Dziś są ważnym źródłem wiedzy historycznej. Dodaje, że tłok będzie najcenniejszym, ale nie najstarszym eksponatem z Pińczowa.

- Najstarszym jest tłok Mikołaja Oleśnickiego pochodzący z XVI wieku, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach. Został znaleziony podczas wykopalisk na zamku w Pińczowie - zaznacza.

Muzeum Regionalne w Pińczowie posiada też inne tłoki związane z miastem, ale wszystkie są młodsze, m.in. pieczęć Straży Ogniowej z początku XIX w i pieczęć Powiatowego Zarządu Łączności z XX w.

Włodzimierz Badurak - burmistrz Pińczowa zaznaczył, że to cenne uzupełnienie zbiorów i źródło wiedzy o mieście.

- Przede wszystkim jesteśmy wdzięczni za obdarzenie nas zaufaniem. Dzięki takim osobom, możliwe jest wzbogacanie naszego lokalnego dziedzictwa i zachowania go dla przyszłych pokoleń – zaznacza.

Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski zaznaczył, że każda rocznica otrzymania praw miejskich powinna być jedną z ważniejszych uroczystości.

- Nie wszystkie miejscowości stawały się miastami. Najwidoczniej przesądzały o tym walory terenu, ale i ludzie, którzy stanowili, że chcą być miastem - dodaje.

Eksponat został umieszczony w gablocie muzeum na wystawie stałej, która dotyczy historii miasta. Przed dwoma laty, podczas 590. rocznicy lokacji miasta odsłonięto kopię dokumentu lokacyjnego z 21 września 1428 roku. Oryginalny akt lokacyjny miasta znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach.

W pińczowskim muzeum znajduje się wykonana w 2018 r, kopia dokumentu Władysława Jagiełły nadającego Pińczowowi, wsi Jana Oleśnicy, prawo miejskie magdeburskie z przywilejami jarmarków tygodniowych i rocznych.

Galeria zdjęć Pińczów. Rocznica nadania miastu praw miejskich i przekazanie do muzeum nowych eksponatów (21.09.2020) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów RK Kazimierza Wielka lokacja
other news

Podobne wiadomości

Pińczów świętuje rocznicę lokacji miasta

Pińczów świętuje rocznicę lokacji miasta

Pińczów uczcił 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Pińczów uczcił 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Pińczów buduje trasy dla rowerzystów

Pińczów buduje trasy dla rowerzystów

Makabryczna sytuacja w gminie Pińczów. Zwłoki przez kilka godzin leżały na podwórku

Makabryczna sytuacja w gminie Pińczów. Zwłoki przez kilka godzin leżały na podwórku