Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Patriotyczne śpiewanie w Sandomierzu

Z dużym zainteresowaniem spotkała się propozycja wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

26.07.2020 21:51

image 26.07.2020 Sandomierz. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wydarzenie zorganizowano z okazji 76. rocznicy bitwy pod Pielaszowem w gminie Wilczyce, która odbyła się w ramach akcji „Burza”. Zginęło w niej ponad 70 młodych ludzi tzw. kwiat młodzieży sandomierskiej

Piosenki intonowała Anna Przybysz wraz z Chórem Zamkowym SAN-do-MIR przy akompaniamencie Jacka Przybysza, który grał na gitarze i akordeonie. We wspólnym śpiewaniu wzięli udział zarówno mieszkańcy Sandomierza, okolic miasta i turyści. Państwo Bożena i Marian z Warszawy byli zachwyceni tak spędzonym wieczorem. Pan Marian powiedział, że piosenki żołnierskie i patriotyczne jednoczą ludzi.

- Naród polski tak wiele wycierpiał na przestrzeni dziejów, że jest to nam potrzebne, aby jak najczęściej czuć się wspólnotą - dodał.

Łucja Rogala wraz z zespołem Przelaski z Zajeziorza w gminie Samborzec już po raz szósty brała udział we wspólnym śpiewaniu. Powiedziała, że jest to dla niej ważne, ponieważ czuje wielką dumę z postawy tych młodych ludzi, żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli pod Pielaszowem.

- Chcielibyśmy być kontynuatorami ich wartości, oni nie dożyli wolności, o którą walczyli - dodała.

Kilkoro uczestników wspólnego śpiewania przyszło w strojach nawiązujących do okresu II wojny światowej. Było to np. harcerski mundurek, a ubrania niektórych pań wyraźnie przypominały te z lat 40.

Galeria zdjęć Sandomierz. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich (26.07.2020) [Zdjęcia: 13]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Akcja Burza RK Sandomierz pieśni patriotyczne Zamek Królewski
other news

Podobne wiadomości

Sandomierzanie pamiętają o akcji

Sandomierzanie pamiętają o akcji "Burza"