Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pasy zmienią kolor i będą miały ostrzegawcze światła

Zwykłe czarno-białe zebry odchodzą do historii. W okolicy opatowskich szkół podstawowych pojawią się inteligentne rozwiązania ze specjalnymi czujnikami ruchu na przejściach dla pieszych.

Autor: Emilia Sitarska

06.08.2020 14:45

image Inteligentne przejścia dla pieszych ze specjalnymi czujnikami ruchu Fot. / MSWiA

Jak informuje starosta opatowski Tomasz Staniek przejścia zmodernizowane zostaną na drogach powiatowych, tuż przy placówkach oświatowych. Przy szkole nr 1 będą to dwa przejścia na ulicach Mickiewicza i Ćmielowskiej, a przy „dwójce” na ulicy Kopernika.

– Będą nowe oznakowania poziome i pionowe. Na jezdni pojawią się biało-czerwone pasy, oznaczenia świetlne i fotokomórki, które będą reagowały, gdy ktoś tylko zbliży się do przejścia, włączając świetlne ostrzeżenia – wyjaśnia Tomasz Staniek.

Starostwo dostało 70 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wykonanie tych prac. 20 tys. zł to wkład własny, który powiat podzieli z gminą po połowie.

Opatów. Przejście dla pieszych na ulicy Ćmielowskiej, przy Szkole podstawowej nr 1Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski podkreśla, że będą to przejścia wykonane w najnowocześniejszej technice dostępnej w kraju. Dodaje, że do tej pory nad bezpieczeństwem najmłodszych w okolicach szkół czuwali strażnicy miejscy.

– Funkcjonariusze powinni mieć też inne zadania, wiec jeśli mamy możliwość zaprząc nowoczesne technologię i elektronikę w ochronę dzieci i w dbanie o bezpieczeństwo, to staramy się to robić. Straż miejska oczywiście będzie nadal wykorzystywana w tym celu, ale nie tak intensywnie jak do tej pory – informuje Grzegorz Gajewski.

Mieszkańcy miasta uważają, że drogi przy obu szkołach są szczególnie niebezpieczne i ruchliwe. „Jedynka” znajduje się w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 9, z kolei „dwójka” w pobliżu krajowej 74.

Inteligentne przejścia mają być gotowe do końca września.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Opatów MSWiA Tomasz Staniek RK Ostrowiec Św. Grzegorz Gajewski
other news

Podobne wiadomości

Zebry nie ma, a była i być powinna

Zebry nie ma, a była i być powinna

Pierwsze przejście aktywne w Ostrowcu

Pierwsze przejście aktywne w Ostrowcu

Po interwencji Radia Kielce pojawiły się pasy

Po interwencji Radia Kielce pojawiły się pasy

Inteligentna

Inteligentna "zebra" już działa. Dzięki niej ma być bezpieczniej