Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pasjonaci teatru zmierzą się ze „Skąpcem” Moliera

„Skąpiec” Moliera - z tym dramatem zmierzą się tegoroczni uczestnicy projektu „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne”. Zanim uczniowie stworzą swoją własną interpretację utworu, wezmą udział w zajęciach z reżyserem i aktorem.

Autor: Dorota Klusek

12.10.2020 18:43

image 12.11.2019. Kielce. Warsztaty teatralne pod hasłem „Wczytuję sztukę” Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Projekt po raz kolejny realizuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W tym roku napłynęło dziewięć zgłoszeń. Spośród nich jury w składzie: Karolina Gregorczyk (koordynator projektu), Przemysław Żmiejko (reżyser) oraz Izabela Kaleta (Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - partner projektu) wybrało cztery placówki. Są to: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ofiar Katynia w Gierczycach, I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu oraz Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy.

Jak wyjaśnia Karolina Gregorczyk, w tym roku na wybór wpływ miały kwestie formalne.

- Braliśmy pod uwagę między innymi liczbę uczniów dojeżdżających do placówek, aby uczniowie dojeżdżający mogli uczestniczyć w projekcie. Warsztaty to umożliwiają, bo odbywają się w czasie lekcji. W tym roku ważna też była przestrzeń do realizacji warsztatów, ponieważ musiała spełniać wszelkie wymogi, dotyczące bezpieczeństwa - mówiła.

Pierwsze warsztaty z ekspertami odbędą się w tym i w przyszłym tygodniu online.

- Mam nadzieję, że kolejne uda się już przeprowadzić w szkołach - dodaje Karolina Gregorczyk. -  Oprócz warsztatów z reżyserem i aktorem, w niektórych spotkaniach udział będą brać także wykładowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego: profesor Marzena Marczewska i profesor Krzysztof Jaworski, którzy wprowadzą uczniów w kontekst literacki, a także nasza aktorka Agata Sobota, która przeprowadzi zajęcia z dykcji - wymienia.

Podsumowaniem zajęć będzie spektakl, który każda z grup zrealizuje. Efekty pracy powinniśmy poznać na początku grudnia.

- Będziemy mieć cztery różne interpretacje tego samego dramatu. Zobaczymy, jak się nam ten eksperyment powiedzie - mówi koordynatorka.

Dodatkowo dla nauczycieli, którzy zgłosili się do udziału w projekcie przygotowano warsztaty online „Analiza i interpretacja sceniczna tekstu dramatycznego”. Zdobytą w ten sposób wiedzę będą mogli wykorzystać na co dzień, podczas zajęć z uczniami.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

warsztaty teatralne Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Karolina Gregorczyk
other news

Podobne wiadomości

Pantomima – sztuka, która każdemu może się przydać. Rozpoczynają się warsztaty

Pantomima – sztuka, która każdemu może się przydać. Rozpoczynają się warsztaty

Razem stworzyli wyjątkowe spektakle. Finał projektu „Wczytuję sztukę”

Razem stworzyli wyjątkowe spektakle. Finał projektu „Wczytuję sztukę”

"Kubuś" zaprasza młodzież na bezpłatne warsztaty teatralne i medialne

„Kubuś” będzie „Wczytywał sztukę” za pieniądze z ministerstwa

„Kubuś” będzie „Wczytywał sztukę” za pieniądze z ministerstwa