Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pasjonaci historii przypomnieli zwycięską walkę oddziału „Hubala”

W miejscowości Hucisko w gminie Przysucha, na granicy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, 81 lat temu doszło do starcia żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego z Niemcami.

27.03.2021 17:42
Źródło: Marcin Marszałek

image 27.03.2021 Hucisko. Obchody 81. rocznicy starcia żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego z Niemcami Fot. Marcin Marszałek / Radio Kielce
Komentarze

O tym mało znanym wydarzeniu, rozgrywającym się kilkadziesiąt lat temu, przypomnieli w sobotę pasjonaci historii, którzy spotkali się przy pomniku upamiętniającym „Hubala” i jego żołnierzy.

Walka, choć nierówna, zakończyła się pełnym powodzeniem polskich żołnierzy. Szczegóły zwycięskiego dla hubalczyków starcia, częściowo przedstawione w filmie „Hubal”, przybliża pasjonat i historyk, Mariusz Gruszczyński.

- Tutaj, 400 m od tego miejsca, na południowy-wschód urywała się droga, była rzeka i tam zatrzymała się kolumna niemieckich samochodów. Atak ten został przedstawiony w filmie „Hubal”. Był to brawurowy manewr, który przechylił szalę zwycięstwa na stronę hubalczyków - tłumaczy.

O tym, jak istotne są takie rocznice, wspomina także jeden z młodszych uczestników spotkania.

- Całkowicie inaczej odbiera się historię, gdy stoi się w takim miejscu w mundurze - dodaje Augustyn Bożęcki ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”.

Jak zaznacza Robert Dzierzgwa, dyrektor Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Dobromierzu, troska o takie miejsca i odwiedzanie ich nawet w tak trudnym czasie, jak teraz, są potrzebne.

- Oczywiście, że musimy pamiętać o takich miejscach i związanych z nimi ludziach. Gdyby nie zaangażowanie pasjonatów, pamięć o tych wydarzeniach przepadłaby bezpowrotnie. Naszym zadaniem jest przekazywać historię młodemu pokoleniu. Czasy są ciężkie, jednak przy zachowaniu wymogów związanych z obostrzeniami warto udać się w takie miejsce i oddać hołd poległym - mówi Robert Dzierzgwa.

Bój pod Huciskiem rozegrał się 30 marca 1940 r. Żołnierze Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. „Hubala” starli się z 51. batalionem niemieckiej policji porządkowej. Było to pierwsze tak duże zwycięstwo „Hubala” i jego żołnierzy i jednocześnie pierwsza tak znaczna bitwa po zakończeniu kampanii obronnej.

Galeria zdjęć Hucisko. Obchody 81. rocznicy starcia żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego z Niemcami (27.03.2021) [Zdjęcia: 12]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Stąporków Hubal RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

W Gorzkowie spoczęła córka majora Hubala

W Gorzkowie spoczęła córka majora Hubala

Prezydent Duda złożył wieniec przed pomnikiem mjr. „Hubala”

Prezydent Duda złożył wieniec przed pomnikiem mjr. „Hubala”

W gminie Kluczewsko upamiętniono żołnierzy oddziału „Hubala”

W gminie Kluczewsko upamiętniono żołnierzy oddziału „Hubala”

Gdzie znajdują się szczątki legendarnego majora Hubala?

Gdzie znajdują się szczątki legendarnego majora Hubala?