Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Partyzanckie uroczystości w Bodzentynie, Wąchocku i na Wykusie

Dziś o 17.00 w Starachowicach na skwerze przy ławeczce „Halnego” śpiewem pieśni partyzanckich i patriotycznych rozpoczną się tegoroczne spotkania poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowaniach Partyzanckich „Ponury-Nurt”. Co roku odbywały się one w czerwcu na Wykusie, ale ze względu na pandemię zostały przełożone na wrzesień.

Autor: Anna Głąb

11.09.2020 13:35

image 13.06.2020 Wykus. Uroczystości upamiętniające żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jutro o 12.00 rondo w Bodzentynie otrzyma imię Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”. Jak przypomina burmistrz Dariusz Skiba to kontynuacja tradycji lokalnej:

- Imię Jana Piwnika „Ponurego” nosiło bodzentyńskie gimnazjum, po jego likwidacji złożyłem wniosek o nadanie tego imienia rondu w mieście. Z kolei profesor Urszula Oettingen rozszerzyła ten wniosek o postać Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.

W efekcie Rada Miasta zdecydowała, że rondo otrzyma imię Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”. To upamiętnienie wielu mieszkańców naszej gminy, którzy walczyli w tych zgrupowaniach.

Po południu uroczystości przeniosą się na polanę Wykus. O 15.15 odbędzie się zebranie pocztów sztandarowych. O 16.00 na maszt wciągnięta zostanie flaga po czym powitani zostaną zebrani i odprawiona zostanie polowa msza święta w intencji dowódców i żołnierzy zgrupowań. Po modlitwie nastąpi wręczenie Policyjnych Honorowych Odznak Zasługi im. „Ponurego”, apel poległych i złożenie kwiatów.

W niedzielę ciąg dalszy uroczystości w Wąchocku. O 9.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie pod hasłem „Nieznane fakty z życia mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt” na podstawie książki „Major Eugeniusz Gedymin Kaszyński, Nurt, Mur, Zygmunt” (1909 1976)”. Poprowadzi je Renata Ściślewska-Skrobisz.

O 10.30 odprawiona zostanie msza święta w intencji pułkownika „Ponurego” i jego żołnierzy. Po niej odbędzie się defilada przed pomnik „Ponurego” na wąchockim rynku. Tu zostanie odczytany apel poległych i złożenie wiązanek.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Starachowice Wykus Wąchock Armia Krajowa Dariusz Skiba RK Starachowice Jan Piwnik "Ponury" Eugeniusz Kaszyński "Nurt"
other news

Podobne wiadomości

Skromne uroczystości na Wykusie

Skromne uroczystości na Wykusie

Jubileuszowy numer gazety „Wykus”

Jubileuszowy numer gazety „Wykus”

„Ponury” będzie patronem opatowskiej szkoły

„Ponury” będzie patronem opatowskiej szkoły