Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pandemia groźna również dla chorych na nerki

O 2 tys. wzrosła w 2020 roku liczba dializ wykonanych w Klinice Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

08.01.2021 14:21

image Kielce. Ośrodek Dializ w Klinice Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

W poprzednich latach, takich terapii przeprowadzonych zostało około 11 tys., natomiast w ubiegłym roku już około 13 tys. - informuje Krzysztof Bidas, specjalista nefrolog, a zarazem zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu na Czarnowie.

- Co miesiąc obserwujemy przyrost pacjentów, którzy muszą być dializowani. W tej chwili w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach dysponuje tylko pojedynczymi miejscami do dializowania, ale czasami wszystkie są zajęte. Każdy pacjent z ostrym uszkodzeniem nerek musi być dializowany co dwa dni, ale każdy z nich ma zapewnioną opiekę - mówi Krzysztof Bidas.

Jak dodaje, przyczyną wzrostu osób dializowanych jest m.in. trudności z dostaniem się do lekarzy i pandemia koronawirusa.

- Wiele osób ma także problem z dostaniem się do lekarza i przez to traci możliwość wcześniejszego zdiagnozowania choroby. Efekt jest taki, że jeśli trafia do nas pacjent, to często już w takim stanie, kiedy zaproponować możemy mu tylko leczenie nerkozastępcze, czyli dializy - mówi dr Bidas.

Jak dodaje medyk, pierwsze etapy choroby nerek są ukryte, dlatego ważna jest profilaktyka. Wystarczy raz na rok wykonać ogólne badania moczu oraz mocznika i kreatyniny, czyli parametrów wydolności nerek.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony RK Kielce nefrologia Krzysztof Bidas
other news

Podobne wiadomości

Nefrolog z Czarnowa zostanie zaszczepiony jako pierwszy w regionie

Nefrolog z Czarnowa zostanie zaszczepiony jako pierwszy w regionie