Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pacjenci ze schorzeniami kardiologicznymi są bardziej narażeni na zachorowanie na COVID-19

Pandemia COVID-19 zmieniła i skomplikowała życie wielu z nas, także osobom cierpiącym na różne choroby. Z wieloma przychodniami, w związku z obecną sytuację epidemiczną kontakt jest mocno utrudniony. Jednak, oprócz COVID-19, są także inne choroby, np. kardiologiczne. Jak w tych czasach mają sobie radzić pacjenci kardiologiczni? O tym w „Czasie dla zdrowia” mówiła dr n.med. Iwona Gorczyca, kardiolog z I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

17.11.2020 15:26

image Na zdjęciu: dr n. med. Iwona Gorczyca - kardiolog Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Pani doktor, czy choroby serca zwiększają ryzyko zachorowania na COVID-19?

Wydaje się, że pacjenci z przewlekłymi chorobami układu krążenia mają większe ryzyko na zachorowanie na COVID-19. Oczywiście koronawirusem zarazimy się od osoby już zakażonej w sytuacji, kiedy jesteśmy narażeni na ekspozycję wirusa, ale przewlekłe schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze, czy niewydolność serca istotnie obniżają naszą odporność. Dlatego pacjenci przewlekle chorujący na serce są bardziej narażeni na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

- Jak pacjent z chorobami układu krążenia może zapobiegać zachorowaniu na COVID-19?

Co chwilę pojawiają się doniesienia o cudownej substancji, która będzie zapobiegała zakażeniu koronawirusem. Niestety, jeszcze takiej nie wynaleziono. Są natomiast badania, które potwierdzają, że regularna suplementacja witaminy D i cynku zmniejsza ryzyko tej infekcji generalnie w populacji ogólnej, a tym bardziej chorym ze schorzeniami przewlekłymi zalecamy. Poza tym, bardzo ważne jest, by chorzy byli dobrze leczeni na swoje podstawowe choroby, czyli by np. chorzy na nadciśnienie mieli to nadciśnienie prawidłowo prowadzone.

- Gdy pacjent kardiologiczny zachoruje na COVID-19, to czy wówczas zmienia się jego leczenie kardiologiczne?

W zasadzie nie. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach leki są zmieniane. U większości pacjentów, którzy na COVID-19 chorują w domu i nie mają zapewnionej tej opieki lekarskiej tak, jak chorzy przebywający w szpitalach, dotychczas stosowane leki powinny być regularnie przyjmowane.

Posłuchaj całej rozmowy

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Zdrowie koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Kardiolog: przy chorobach serca zakażenie koronawirusem może powodować ciężki przebieg COVID-19

Kardiolog: przy chorobach serca zakażenie koronawirusem może powodować ciężki przebieg COVID-19