Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pacjenci, służba zdrowia i urzędnicy wystartują razem w rajdzie po zdrowie

Uczestnicy rajdu rowerowego „Onko tour" będą namawiać do badań i promować zdrowy styl życia. Chcą przekonać jak najwięcej napotkanych osób, że poprzez aktywność, zdrowe odżywianie i badania kontrolne można zadbać o swoje zdrowie.

Autor: Marcin Marszałek

26.07.2021 16:24

image   Fot. Marta Gajda / Radio Kielce
Komentarze

Rajd odbędzie się od 1 do 7 sierpnia na terenie województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. 

Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj Raka” zaznaczyła, że celem akcji jest uświadamianie jak ważna jest profilaktyka.

- Osoby uczestniczące w rajdzie, w trakcie postojów będą prowadzić rozmowy z mieszkańcami regionu o najistotniejszych zasadach przeciwdziałania chorobom onkologicznym i prawach pacjenta. Wydarzenie jest wyjątkowe także z uwagi na fakt, że jest to jedyny rajd rowerami, którego uczestnikami są pacjenci onkologiczni oraz osoby reprezentujące służbę zdrowia i urzędnicy - tłumaczy Katarzyna Gulczyńska.

W ramach akcji, Świętokrzyskie Centrum Onkologii przygotuje także cytomammobus, w którym zainteresowane osoby będą mogły wykonać badania. 4 sierpnia, między godziną 10,00, a 16.00 pojazd będzie stacjonował w Sandomierzu, przy Bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - dodaje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

- Z kolei 7 sierpnia, w sobotę w godz. od 10:00 do 18:00 nasza mobilna pracownia będzie na Rynku w Kielcach. Oprócz mammografii i cytologii chętni będą mogli skorzystać z darmowych porad dietetyka. Dostępne będzie wykonanie analizy składu ciała, zawartość tkanki mięśniowej, kostnej, tłuszczowej. Dietetyk przygotuje także wskazówki, co można zmienić w swojej codziennej diecie, by poprawić jakość życia. Dodatkowo, wykonywane będą pomiary ciśnienia tętniczego oraz zapisy na badania kolonoskopowe, które w późniejszym czasie będą realizowane w Centrum Onkologii - wymienia.

W tym roku rajd startuje z Rzeszowa. Jego trasa wiedzie przez Leżajsk i Stalową Wolę do Sandomierza. Następnie, przez gminę Obrazów i Bieliny do Świętej Katarzyny. Ostatni etap to trasa do Daleszyc, z zakończeniem w Kielcach.

Impreza jest organizowana przez fundację „Pokonaj Raka”, Rzecznika Praw Pacjenta i Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO Święty Krzyż Obrazów Bieliny rajd rowerowy RK Sandomierz RK Kielce Izabela Opalińska
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne badania w ŚCO

Bezpłatne badania w ŚCO

Cytomammobus ŚCO cały czas w trasie

Cytomammobus ŚCO cały czas w trasie

Koniec problemów z parkowaniem przy ŚCO?

Koniec problemów z parkowaniem przy ŚCO?

„Biała sobota na dobry początek lata” w ŚCO

„Biała sobota na dobry początek lata” w ŚCO