Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ostrowiecki szpital wciąż bez całodobowego lądowiska

Wbrew planom, nie uda się w tym roku zbudować całodobowego lądowisko dla śmigłowców ratunkowych na dachu ostrowieckiego szpitala. Plany inwestycyjne zostały pokrzyżowane przez zmianę przepisów.

Autor: Iwona Murawska , Emilia Sitarska

23.07.2020 15:32

image 23.07.2020 Ostrowiec Św. Lądowisko na ZOZ Fot. / Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

W związku z tym, należy zmienić dotychczasowy projekt. Mimo to, przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku, ale nie starczy czasu, aby zakończyć wszystkie prace do końca grudnia.

Plany wybudowania lądowiska na dachu budynku „C” pojawiły się już kilka lat temu. Jego projekt był łączony z budową nowego SOR-u. Ze względu na zbyt duże koszty, z budowy lądowiska zrezygnowano. Według obowiązujących przepisów, od 1 stycznia 2021 roku, każdy Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie musiał dysponować całodobowym lądowiskiem dla śmigłowców ratunkowych. W innym przypadku SOR nie będzie mógł pracować. W Ostrowcu nowy SOR oddany zostanie do użytku już jutro, a lądowiska jak nie było, tak nie ma.

Dyrektor naczelny szpitala Andrzej Gruza przypomina, że początkowo miał zostać wykorzystany stary projekt. Rozpoczęto nawet pierwsze prace, aby nie stracić pozwolenia na budowę. Jednak dotychczasowy plan jest już nieaktualny.

- Nie było innego wyjścia, pod rygorem nieprzyjęcia lądowiska do eksploatacji, przed czym przestrzegł nas dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Można było zrobić lądowisko według starego projektu i byłby to pomnik na nic - mówi Andrzej Gruza.

Co oznacza zmiana przepisów dla ostrowieckiej inwestycji? Chodzi głównie o zwiększenie średnicy lądowiska, niewystarczająca jest też zaprojektowana nośność. Prawdopodobnie trzeba będzie także zwiększyć przestrzeń między lądowiskiem, a dachem szpitala.

Jak podkreśla Andrzej Gruza, inwestycja wykonana według nowych zasad umożliwi lądowanie nie tylko śmigłowcom Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale także lekkim śmigłowcom wojskowym, które także wykonują transporty medyczne.

Władze szpitala i powiatu liczą jeszcze na zmianę rozporządzenia ministra zdrowia.

- Przepisy dotyczące uruchamiania lądowisk były już kilkukrotnie przesuwane. Wszystkie znaki wskazują, że ten termin też może zostać przesunięty ponownie. To nasza nadzieja, ale z drugiej strony nie jesteśmy tego w stanie zrobić wcześniej. Liczymy na odstępstwa, nawet indywidualne - mówi Andrzej Gruza.

W naszym regionie w sumie jest 13 lądowisk. Dziennym dysponują szpitale w: Ostrowcu Świętokrzyskim, Busku-Zdroju, Jędrzejowie i Pińczowie. Z kolei lądowisk całodobowych jest 9 i dysponują nimi: Kielce, Końskie, Sandomierz, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Staszów i Włoszczowa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe RK Ostrowiec Św. Szpital Powiatowy Ostrowiec lądowisko dla helikopterów Andrzej Gruza
other news

Podobne wiadomości

Ostrowiecki szpital znów z kilkunastomilionową stratą

Ostrowiecki szpital znów z kilkunastomilionową stratą