Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ostrowczanie uczcili pamięć powstańców honorowo oddając krew

„Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” - to nazwa akcji, która odbywa się dziś w Ostrowcu Świętokrzyskim, w domu parafialnym Michael. Osoby biorące w niej udział mogą wspomóc potrzebujących pacjentów, a przy okazji złożyć symboliczny hołd powstańcom.

Autor: Emilia Sitarska

01.08.2020 13:06

image 01.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Organizatorem akcji już po raz piąty jest stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci. Katarzyna Ślusarz, ze stowarzyszenia mówi, że mieszkańcy bardzo chętnie dzielą się swoją krwią. Pierwsi dawcy przyszli już godzinę przed rozpoczęciem akcji.

- 76 lat temu w czasie powstania Polacy przelewali krew za Warszawę, ale i za Polskę. „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” to akcja symboliczna, przypominająca nam tamto bohaterstwo, dni walki i tych wspaniałych ludzi - mówi Katarzyna Ślusarz.

W zbiórce udział biorą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze 102. batalionu lekkiej piechoty, regularni krwiodawcy, ale są też osoby, które oddają krew po raz pierwszy. Wiele osób podkreśla symboliczny wymiar zbiórki.

- Jestem patriotą i uważam, że dzisiaj oddanie krwi jest po prostu słuszne. Normalnie oddaję krew, ale w tej akcji biorę udział po raz pierwszy - mówi jedna z pań, która zdecydowała się podzielić najcenniejszym lekiem.

Krwiodawcy otrzymują upominki, m.in. koszulki i kubki. Prezenty przygotował także Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zbiórka krwi potrwa do godziny 14, natomiast o 16 na rynku rozpocznie się formowanie żywego znaku Polski Walczącej.

Galeria zdjęć Ostrowiec Świętokrzyski. Akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” (01.08.2020) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krwiodawstwo Powstanie Warszawskie krwiodawcy RK Ostrowiec Św. Andrzej Kryj
other news

Podobne wiadomości

Dziś 76. rocznica Powstania Warszawskiego [PLAN OBCHODÓW]

Dziś 76. rocznica Powstania Warszawskiego [PLAN OBCHODÓW]

Pracownicy ZUS-u chętnie oddawali krew

Pracownicy ZUS-u chętnie oddawali krew

Krwiobus rusza w trasę. Przyjdź i oddaj krew

Krwiobus rusza w trasę. Przyjdź i oddaj krew

W Nagłowicach znów popłynęła krew

W Nagłowicach znów popłynęła krew