Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Oryginalny pojemnik na nakrętki stanął w Kazimierzy Wielkiej

Czerwony pojemnik w kształcie serca stanął przy rondzie Solidarności w rejonie baszty i cukrowni obok figury świętego Rocha w Kazimierzy Wielkiej. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli wspierać różne cele charytatywne.

Autor: Marta Gajda

30.07.2020 13:35

image 30.07.2020 Kazimierza Wielka. Pojemnik na nakrętki. Na zdjęciu Adam Bodzioch - burmistrz Kazimierzy Wielkiej oraz Dorota Gruszka - założycielka stowarzyszenia Widzieć Dobro Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Pomysłodawcą jest kazimierskie Stowarzyszenie Widzieć Dobro, które podpatrzyło pomysł od większych miast. Jego założycielka Dorota Gruszka tłumaczy, że ten metalowy pojemnik przeznaczony jest do zbiórki plastikowych nakrętek, które jak zaznacza, są surowcem wtórnym. Jak mówi, to jedna z najpopularniejszych form niesienia pomocy.

- Aby sfinansować zakup wózka inwalidzkiego lub rehabilitacji potrzeba wiele ton nakrętek. Wielu mieszkańców popiera akcję i zbiera nakrętki, ale nie ma gdzie ich oddać - podkreśla.
- Dlatego chcemy ułatwić zbiórkę mieszkańcom - zaznacza.

Pomysł realizuje Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej, który entuzjastycznie przyjął sugestię stowarzyszenia. Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej zaznaczył, że instalacja pojemników ma zachęcić mieszkańców do proekologicznych i prospołecznych postaw. Jak mówi, tysiące nakrętek trafia na śmietnik, a przecież może trafiać właśnie do tego typu pojemników. Zysk z ich sprzedaży będzie przekazywany na cele charytatywne.

- Na początek kupiliśmy dwa pojemniki. Czerwony, metalowy kosz ma ponad 1,5 metra wysokości i zmieści się w nim kilka tysięcy plastikowych nakrętek - dodaje.

Cena skupu to mniej więcej 20-70 gr za kilogram. 

Koszt jednego pojemnika to około 2,5 tys. zł. Gmina zadeklarowała, że w najbliższym czasie dokupi ich jeszcze kilka. Zainstalowane zostaną także m.in. obok budynku urzędu gminy oraz przy szpitalu powiatowym.

Stowarzyszenie powstało w ubiegłym roku. Ma za zadanie dostrzegać trudności ludzi skrzywdzonych przez los, pomagać w ich przezwyciężeniu, tym samym widzieć dobro.

Galeria zdjęć Kazimierza Wielka. Pojemnik na nakrętki (30.07.2020) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Burmistrz zbiórka RK Kazimierza Wielka Adam Bodzioch nakrętki
other news

Podobne wiadomości

Radni zdecydowali jednogłośnie. Kazimierza Wielka ma patrona

Radni zdecydowali jednogłośnie. Kazimierza Wielka ma patrona