Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Orły bieliki zadomowiły się w Rudzie Malenieckiej

Para orłów bielików zadomowiła się w Nadleśnictwie Ruda Maleniecka. Ptak, który widnieje w herbie Polski okazuje się być wyjątkowo opiekuńczym gatunkiem.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

16.08.2020 10:06

image 16.08.2020 Ruda Maleniecka. Orzeł bielik Fot. / Zbigniew Woźniak

Damian Mazur, specjalista ds. ochrony lasu w Nadleśnictwie Ruda Maleniecka mówi, że to pierwsze gniazdo bielika na tym terenie.

- Wcześniej obserwowaliśmy pojedyncze osobniki, nie wykrywaliśmy gniazd, dlatego jest to nowe i wyjątkowe odkrycie na naszym terenie. Pewnie ta para zostanie z nami na lata. Będzie wyprowadzać swoje młode, które być może również założą w naszych lasach swoje gniazda - mówi.

Jak dodaje leśnik bieliki dobierają się w pary na całe życie. Co roku na świat przychodzi zwykle tylko jeden młody ptak, choć zdarzają się przypadki większej liczby piskląt. Wykazują też dużą troskę o swoje potomstwo.

- Samica potrafi przed długi okres chronić młode przed deszczem swoimi skrzydłami. Rodzice długo nie wypędzają młodych z gniazd i pozwalają im przebywać w swoim rewirze - dodaje.

Leśnicy wyznaczyli strefę ochronną, która ma zapewnić bezpieczeństwo bielikowi. Populacja orła bielika wynosi w Polsce około 500 par lęgowych.

Według legendy Lech, założyciel państwa Polan podczas wieczornego postoju w okolicy Poznania dostrzegł gniazdo orła z trzema pisklętami. Podczas obserwacji bielik rozpostarł skrzydła na tle czerwonego od zachodzącego słońca nieba. Obraz ten tak zachwycił Lecha, że postanowił w tym miejscu osiąść, a orła na czerwonym tle umieścił w herbie nowego państwa. Legenda ta znajduje się w Kronice Wielkopolskiej z 1273 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Nadleśnictwo Ruda Maleniecka RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Nury, bielik i kwiczoły. Dobra zima dla ornitologów

Nury, bielik i kwiczoły. Dobra zima dla ornitologów