Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

"Opowieść Wigilijna" przenosi się z Kałkowa do Strożysk

W niedzielę, 16 stycznia o godzinie 18 na deskach przykościelnej sali teatralnej w Strożyskach w gminie Nowy Korczyn, wystąpi gościnnie Amatorski Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali. Aktorzy zaprezentują „Opowieść wigilijną” - spektakl inspirowany słynnym dziełem Charlesa Dickensa.

Autor: Marta Gajda-Kruk

13.01.2022 18:03

image Strożyska. Kościół Fot. / wikipedia.pl
Komentarze

Teatr istnieje już od 48 lat. Powstał przy Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie w gminie Pawłów dzięki zaangażowaniu śp. ks. Czesława Wali. Reżyserem sztuki wystawianej od ponad 7 lat jest Maciej Bidziński, a w rolę bohaterów niemal godzinnego spektaklu wcielają się mieszkańcy gminy Pawłów.

- Znam wartość tej słynnej historii Karola Dickensa. To wymowna, ciekawa, ale i dająca do myślenia sztuka - mówi ksiądz Marek Wesołowski, proboszcz parafii w Strożyskach.

- Myślę, że dla społeczeństwa będzie to ciekawe przeżycie. Jednocześnie chcemy, aby ludzie wyszli ze swoich domów, przybyli do naszej salki teatralnej i razem z nami przeżyli ten spektakl - dodaje.

Widowisko zostanie zaprezentowane w przykościelnej salce teatralnej. Jarosław Kruk, regionalista i redaktor Internetowego Portalu Informacyjnego infobusko.pl mówi, że została ona otwarta w 2019 roku, dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza Marka Wesołowskiego. Znajduje się w dawnym budynku gospodarczym. Z roku na rok, w miarę możliwości jest modernizowana i przystosowywana do potrzeb wspólnoty parafialnej. Podest sceniczny został obłożony estetycznymi deskami, doprowadzono centralne ogrzewanie.

Jarosław Kruk dodaje, że widząc urok i potencjał tego miejsca wyszedł z inicjatywą zaproszenia tu  teatru.

- Przeglądając stronę Radia Kielce, natknąłem się na artykuł o Amatorskim Teatrze Dramatycznym, który wystawia "Opowieść Wigilijną" już od kilku lat. Wówczas pomyślałem, że tą znakomitą sztukę można zaprezentować właśnie w Strożyskach. Ksiądz Marek z entuzjazmem przyjął mój pomysł - dodaje.

„Wigilijna Opowieść” jest o zatwardziałym skąpcu, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają duchy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, powodując jego moralną przemianę. Całość historii dopełniają polskie kolędy i pastorałki przebijające lodowatą duszę Scroog`a magiczną i ciepłą aurą wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia.

Wstęp na spektakl w Strożyskach jest wolny. W sali obowiązuje przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego związanego z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Widzowie będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa.

Proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, ks. Marek Wesołowski zaprasza także na koncert kolęd w zabytkowym wnętrzu XIV-wiecznego kościoła w Strożyskach w wykonaniu artystów - młodych śpiewaków operowych: Marty Wąs i Michała Jewiarza. Na organach zagra Jarosław Mrożek. Koncert odbędzie się w piątek, 21 stycznia o godzinie 18.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków Nowy Korczyn RK Kazimierza Wielka „Opowieść wigilijna”
other news

Podobne wiadomości

Teatr Dramatyczny w Kałkowie zaprezentował „Opowieść wigilijną”

Teatr Dramatyczny w Kałkowie zaprezentował „Opowieść wigilijną”

W Kałkowie można dziś obejrzeć

W Kałkowie można dziś obejrzeć "Opowieść wigilijną"