Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ołów bohaterem w Tokarni

Bicie „talarów chęcińskich”, pokaz odlewania kul i żołnierzyków z ołowiu i prezentacja pracy kowala - między innymi takie atrakcje czekają na tych, którzy w niedzielę, 16 sierpnia odwiedzą Park Etnograficzny w Tokarni. Odbędą się tam tradycyjne „Wytopki ołowiu".

Autor: Dorota Klusek

13.08.2020 14:06

image 27. Wytopki Ołowiu Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

To impreza od lat organizowana przez skansen, nawiązująca do tradycji górnictwa kruszcowego Gór Świętokrzyskich. Jak mówi Filip Kryczka z Muzeum Wsi Kieleckiej, choć impreza w tym roku z powodu pandemii została okrojona, to i ciekawych propozycji nie brakuje.

- Zwiedzający będą mogli skorzystać z wielu atrakcji: będzie pokaz wytopu ołowiu na piecowisku, zaprosimy turystów, by zobaczyli jak się wytwarza dziegieć, jak można zastosować smół drzewny w lecznictwie i w życiu codziennym - wymienia.

Odbędzie się również pokaz pozyskiwania miedzi metodą elektrolizy, według patentu dr Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego.

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zorganizuje pokazy dawnych technik wyrobu gwoździ, odlewanie kul i żołnierzyków. Zwiedzający będą mogli zobaczyć na żywo prace w kuźni zaaranżowanej i prowadzonej przez pracowników zakładu. Turyści będą mogli obejrzeć krótkie filmy oraz prezentacje multimedialne na temat historii i tradycji metalurgicznych regionu świętokrzyskiego.

Z kolei Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach przygotuje pokaz budowy dymarki. Goście będą mogli zobaczyć proces powstawania pieca, jego działanie, a następnie rozbicie. W przeszłość widzów zabierze także grupa Moccus, która zaprezentuje dawne rzemiosła garncarskie i kowalskie.

Na tym nie koniec niespodzianek, Aleksandra Imosa z działu edukacji etnograficznej Muzeum Wsi Kieleckiej zaprosi najmłodszych do świata Świętokrzyskich Legend Górniczych. Będzie je opowiadała w cieniu drzew owocowych w sektorze małomiasteczkowym. Swoje stanowiska będą mieć także rzemieślnicy oraz producenci żywności.

Impreza odbędzie się w niedzielę, 16 sierpnia w godzinach 12-16. Wstęp: 10 złotych – bilet normalny, 5 złotych – bilet ulgowy. W każdą niedzielę można dojechać z Kielc do Tokarni autobusem linii T.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Tokarnia Muzeum Wsi Kieleckiej RK Kielce wytopki ołowiu
other news

Podobne wiadomości

Wytopki ołowiu metodami staropolskimi

Wytopki ołowiu metodami staropolskimi