Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Olbrzymie podwyżki za śmieci w Kielcach? Radni niebawem podejmą decyzję

Prezydent Bogdan Wenta chce kolejnej w tym roku podwyżki opłat za odbiór śmieci. Na stronach Urzędu Miasta Kielce został opublikowany komunikat informujący, że prezydent wniesie projekt uchwały w tej sprawie na najbliższą sesję rady miasta.

Autor: Robert Kałuża

04.11.2020 19:34

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Stawka ma wzrosnąć z 14 złotych do 20 złotych za odpady segregowane i z 28 złotych do 40 złotych miesięcznie za odpady niesegregowane od osoby.

W uzasadnieniu projektu uchwały, prezydent Wenta twierdzi, że podwyżka pozwoli na ustabilizowanie opłat na kilka lat. Tłumaczy też tę decyzję nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która od września zmieniła sposób opłacania odbioru śmieci.

Zmiana polega na rezygnacji z ryczałtu i uzależnienia opłat od wagi śmieci. Zdaniem Wenty, to wymusiło na samorządach zmianę pojemników na śmieci i wyposażenie samochodów w wagi i kamery. Tymczasem w altanach śmietnikowych w Kielcach wciąż stoją te same kontenery.

Informacja o planowanych podwyżkach zaskoczyła radnych, bo projekt uchwały w sprawie podwyżek trafił do biura rady na nieco ponad tydzień przed sesją.

Radny Marcin Stępniewski przypomniał w wypowiedzi dla TVP3 Kielce, że w ubiegłym roku stawki zostały już podniesione.

- Mamy sytuację finansową jaką mamy, mieszkańcy są w kiepskiej sytuacji finansowej i każde obciążenie dla nich w trakcie trwającej pandemii jest szkodliwe - podkreślał.

Radni dodają, że sytuacja jest bulwersująca, ponieważ w ciągu roku firma ENERIS odbierająca odpady, wielokrotnie nie wywiązywała się z obowiązków i nie odbierała śmieci na czas.

Służby prasowe magistratu przesłały wieczorem do mediów komunikat w tej sprawie. 

Liczymy, że działania podejmowane przez miasto pozwolą na ustabilizowanie wysokości opłat przez następnych kilka lat. Konieczność tej podwyżki wynika z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zmieniła sposób opłacania odbioru śmieci. Od września tego roku przestała obowiązywać dotychczasowa opłata ryczałtowa, a w jej miejsce pojawiły się opłaty za każdą tonę odbieranych śmieci. Wymusiło to na samorządach w całej Polsce wyposażenie samochodów do odbioru odpadów w specjalne wagi i kamery, a także konieczność wymiany pojemników do składowania odpadów. Wyższe koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami są także konsekwencją rosnącej co roku liczby śmieci wytwarzanych w Kielcach i wzrostu kosztów niezależnych od działań samorządu. Prawo jest w tym przypadku bezwzględne. Wszystkie koszty odbioru śmieci muszą być pokryte opłatami od mieszkańców. Wyraźnie o tym mówi w swoim stanowisku Regionalna Izba Obrachunkowa, która kontroluje sposób wydawania samorządowych pieniędzy - czytamy w komunikacie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

śmieci sesja RK Kielce podwyżki
other news

Podobne wiadomości

PORANEK w RK: jak ograniczyć śmieci na cmentarzu?

PORANEK w RK: jak ograniczyć śmieci na cmentarzu?

Problem jak bumerang. Hałdy śmieci zalegają w altanach

Problem jak bumerang. Hałdy śmieci zalegają w altanach

Sandomierzanie zapłacą więcej za śmieci

Sandomierzanie zapłacą więcej za śmieci

Sandomierskie śmieci podrożeją

Sandomierskie śmieci podrożeją