Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ogród sensoryczny posłuży mieszkańcom DPS-u w Sobowie

Ogród sensoryczny powstał na terenie Domu Pomocy Społecznej w Sobowie w gminie Ożarów. Służyć będzie terapii kwiatami, która jest coraz bardziej popularna.

Autor: Emilia Sitarska

10.09.2021 14:51

image 10.09.2021. Sobów. Ogród sensoryczny na terenie DPS-u w Sobowie Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce
Komentarze

Sylwester Chmielewski i Tomasz Pieniążek wraz z innymi uczestnikami warsztatu terapii zajęciowej, działającego przy DPS, aktywnie włączyli się przygotowanie ogrodu.

Wyrównywano ziemię, zbierano kamienie, instalowano siatki lub folie, a na końcu sadzono rośliny. Jak mówią, wszystko im się podoba, często przychodzą, aby się uspokoić lub pomyśleć.

Miejsce zaprojektowała architekt krajobrazu Paulina Sitarska. Dobrała rośliny, które musiały być bezpieczne dla osób odwiedzających ogród, a także wpływać na wszystkie zmysły. Wszystkie bez wątpienia stwarzają wrażenia wizualne, ale nie brak elementów, które można dotknąć lub ich posłuchać. Jedną z ciekawostek, zlokalizowaną w centrum ogrodu, jest róża pustyni. Rośliny są bezpieczne na tyle, że można je nawet jeść.

W ogrodzie nie brakuje traw ozdobnych, które tworzą strefę ciszy. Jak dodaje projektantka, ogród wymyśliła w ten sposób, aby każda pora roku przynosiła coś nowego.

Aleksandra Bucior, kierownik WTZ informuje, że ogród powstawał od października ubiegłego roku. Było to duże wyzwanie, ale efekt cieszy. Miejsce ma służyć nie tylko relaksowi i zdrowiu, ale też integracji. Zaproszone zostały maluchy z przedszkoli, aby mogły spotkać się z osobami niepełnosprawnymi. Z ogrodu będą mogli korzystać podopieczni innych ośrodków z terenu powiatu.

Starosta opatowski Tomasz Staniek mówi, że jest pod wrażeniem zagospodarowanego terenu. Wcześniej w tym miejscu był zaniedbany trawnik. Podkreśla też, że przygotowanie ogrodu dla podopiecznych było formą terapii.

Koszt wykonania ogrodu wyniósł ok. 70 tys. zł. Najpiękniej ogród będzie wyglądać za ok. trzy lata, kiedy rośliny podrosną, będą bardziej bujne.

Galeria zdjęć Sobów. Ogród sensoryczny na terenie DPS-u w Sobowie (10.09.2021) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

DPS Ożarów ogród sensoryczny Tomasz Staniek RK Ostrowiec Św. Sobów
other news

Podobne wiadomości

Ogród sensoryczny podziała na wszystkie zmysły

Ogród sensoryczny podziała na wszystkie zmysły

W Bełzowie powstaje ogród sensoryczny

W Bełzowie powstaje ogród sensoryczny