Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka może zmienić życie

Każdy ma szansę stanąć na scenie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie -Otrębusach i wystąpić z tą legendarną grupą. Przepustkę można zdobyć, startując w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Jego pierwszy etap odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.

Autor: Dorota Klusek

07.06.2021 17:26

image 07.06.2021 Kielce. Kieleckie Centrum Kultury. Konferencja prasowa na temat II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Od lewej: Ilona Kossakowska i Jan Mazepa – artyści „Mazowsza”, Katarzyna Pasieczna – rzecznik prasowy „Mazowsza”, Maciej Kotarba – przedstawiciel biura konkursowego, Krzysztof Kurlej – menadżer „Mazowsza”, Augustyna Nowacka – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Konkurs jest skierowany do utalentowanych wokalistów w każdym wieku - mówi Maciej Kotarba, przedstawiciel biura konkursowego.

- Przebiega w dwóch etapach. Pierwszy odbywa się przy współudziale partnerów regionalnych w całej Polsce, w każdym z województw. Wyłonione w ten sposób osoby zostaną zaproszone do drugiego etapu, do siedziby Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wszyscy zaproszeni zwycięzcy pierwszego etapu będą mieli zapewnione zakwaterowanie i wyróżnienie, a także wezmą udział w warsztatach, prowadzonych przez specjalistów, pracujących w „Mazowszu” - wyjaśnia.

Rozśpiewane i roztańczone Świętokrzyskie

Dla uczestników przygotowano cztery kategorie wiekowe: 8-13 lat, 14-19, 20-25 oraz 26+. Chętni mogą się zgłaszać do 1 października. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wysłanie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia, którą można pobrać ze strony: www.mazowsze.waw.pl. Dokument ten można wysłać pocztą mailową lub tradycyjną na adres organizatora regionalnego.

W Świętokrzyskiem jest nim Kieleckie Centrum Kultury. Szefowa tej inwestycji, Augustyna Nowacka, podkreśla że konkurs jest znakomitą propozycją dla utalentowanych osób.

- Kielce są bardzo roztańczonym i rozśpiewanym miastem, a Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” jest idealnym miejscem dla osób z takimi talentami. Mogą w tym zespole zawodowym kontynuować swoją pasję, a na dodatek występować na całym świecie. Dlatego zachęcam je, by zgłosiły się do udziału w tym konkursie - zaznacza.

Przesłuchania regionalne zaplanowano na 2-5 października. Drugi etap rozpocznie się 24 listopada w siedzibie „Mazowsza” w Karolinie-Otrębusach pod Warszawą. Troje laureatów z każdej kategorii weźmie udział w konkursie galowym z udziałem chóru, baletu i orkiestry zespołu „Mazowsze”, który odbędzie się 27 listopada.

Cenne nagrody, nie tylko finansowe

Na laureatów w każdej z kategorii wiekowej czekają cenne nagrody finansowe: 8 tys. zł - za pierwsze miejsce, 5 tys. zł - za drugie i 3 tys. zł - za trzecie.

Będą także wyróżnienia oraz nagrody pozaregulaminowe.

Udział w konkursie to przygoda, która może zmienić życie. Przekonali się o tym uczestnicy i laureaci pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka.

Jan Mazepa studiował na politechnice. Wystartował w konkursie, został laureatem, a dziś należy do chóru „Mazowsza”. Na taki obrót spraw nie liczyła też Ilona Kossakowska.

- Idąc na konkurs nie spodziewałam się, że przejdę do drugiego etapu, który odbywał się w siedzibie zespołu, w Otrębusach. Tymczasem zdobyłam najpiękniejszą nagrodę, czyli propozycję trzymiesięcznego stażu w zespole. Tak mi się spodobało, że zostałam - mówi.

Niezwykła osobowość patrona konkursu

Katarzyna Pasieczna wyjaśnia, że konkurs ma na celu propagowanie twórczości zespołu Mazowsze.

- Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku. Przyświecała nam idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”. Chcieliśmy je wyciągnąć na światło dzienne, pokazać, jakie są piękne, jakie mają różnorodne i czasami głębokie treści oraz oczywiście wspaniałą muzykę - podkreśla.
Konkurs ma też przypomnieć sylwetkę jego patrona. Krzysztof Kurlej, obecnie menadżer „Mazowsza”, ale przez wiele lat członek zespołu, miał okazję koncertować ze Stanisławem Jopkiem.

- Był człowiekiem bardzo serdecznym, życzliwym, ponadprzeciętnym, jeśli chodzi o artyzm i człowieczeństwo - wspomina.

Stanisław Jopek urodził się i wychowywał we Lwowie, a potem po repatriacji, mieszkał w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd, poprzez zespół Skolimów przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca swojego życia, do końca śpiewając i występując na scenie. Był tenorem. Śpiewał w 36. językach. Po każdym zagranicznym występie otrzymywał propozycje pracy. Zmarł w 2006 roku.

07.06.2021 Kielce. Kieleckie Centrum Kultury. Konferencja prasowa na temat II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Od lewej: Katarzyna Pasieczna – rzecznik prasowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Maciej Kotarba – przedstawiciel biura konkursowego, Augustyna Nowacka – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, Ilona Kossakowska i Jan Mazepa – artyści „Mazowsza”, Krzysztof Kurlej – menadżer „Mazowsza”Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Konkurs KCK RK Kielce