Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Odsłonięto tablicę bohaterów podziemia

W Bodzentynie odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą Jan Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta”. Obelisk stanął obok ronda noszącego imię Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”.

Autor: Anna Głąb

27.11.2021 15:28

image 27.11.2021. Bodzentyn. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jan Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” Fot. Anna Głąb / Radio Kielce
Komentarze

Obaj dowódcy związani byli z Bodzentynem poprzez działalność partyzancką. Ich imię nosiło gimnazjum działające w mieście, a po zmianach w systemie edukacji Jan Piwnik i Eugeniusz Kaszyński zostali honorowymi obywatelami Bodzentyna. W ubiegłym roku rondo w ciągu drogi wojewódzkiej zostało poświęcone żołnierzom „Ponurego” i „Nurta”.

Dziś dopełniło się upamiętnianie wszystkich żołnierzy walczących w świętokrzyskich lasach, podkreślała profesor Urszula Oettingen, prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, inicjatorka ustawienia obelisku.

- Dowódcy niejako przyszli do swoich żołnierzy. Właśnie tutaj w lasach siekierzyńskich, w okolicy Bodzentyna działało zgrupowanie partyzanckie. Nieopodal ronda był dom rodziny Pałysiewiczów, w której była pierwsza radiostacja dalekiego zasięgu w Górach Świętokrzyskich. Podobnych miejsc możemy wskazać jeszcze wiele - tłumaczy.

Tablica z biogramami dowódców umieszczona jest na dużym głazie z piaskowca. Jej fundatorem jest krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Głaz i zagospodarowanie terenu to wkład gminy Bodzentyn.

Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury IPN podkreślał, że obaj dowódcy byli ludźmi wielkiego pokroju.

- Obaj byli Cichociemnymi. Zostali zrzuceni do Polski i tu zorganizowali największe zgrupowania partyzanckie na terenie okupowanego kraju, które szczególnie odznaczyły się w walce z Niemcami - zaznaczył.

Senator Krzysztof Słoń zwrócił uwagę, że obaj bohaterowie dla świętokrzyskiej ziemi poświęcili swoje życie.

- Cieszę się, że możemy w ten sposób ich upamiętnić. Każdemu pokoleniu, również tym, które przyjdą po nas trzeba przekazywać pamięć o nich. Dla nas poświęcili swoją młodość, siły i życie. Dlatego należy im się pamięć i hołd - powiedział.

Poseł Agata Wojtyszek przypominała, że honor polskiego żołnierza, który budowali obaj dowódcy, do dziś oddziałuje na kolejne pokolenia wojskowych.

- Teraz na naszej wschodniej granicy są żołnierze, pogranicznicy i policjanci, którzy chronią nasz kraj. To znak, że postawa życia i Jana Piwnika i Eugeniusza Kaszyńskiego żyje do dziś - dodała.

W uroczystości uczestniczyli też mieszkańcy Bodzentyna. Jeden z nich, były funkcjonariusz policji przyszedł oddać hołd bohaterom.  

- Jestem emerytowanym aspirantem policji. Przyszedłem teraz pierwszemu aspirantowi Rzeczpospolitej oddać cześć, zarówno jako policjant oraz jako mieszkaniec tego miasta i tej okolicy, w której on działał - powiedział.

Galeria zdjęć Bodzentyn. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jan Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” (27.11.2021) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń IPN Bodzentyn Agata Wojtyszek RK Starachowice Jan Piwnik "Ponury" Eugeniusz Kaszyński "Nurt" Leszek Bukowski Urszula Oettingen
other news

Podobne wiadomości

„Ponury” i „Nurt” będą mieli w Bodzentynie swoją tablicę

„Ponury” i „Nurt” będą mieli w Bodzentynie swoją tablicę

Jan Piwnik „Ponury” ma w Kielcach swój mural. W sobotę odsłonięcie

Jan Piwnik „Ponury” ma w Kielcach swój mural. W sobotę odsłonięcie