Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Oddano hołd pomordowanym mieszkańcom polskich wsi

W Michniowie upamiętniono ofiary zbrodni niemieckich dokonanych na mieszkańcach polskich wsi. 12 lipca, czyli data pacyfikacji tej miejscowości, jest od trzech lat Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskich.

Autor: Anna Głąb

12.07.2020 18:17

image 12.07.2020 Michniów. 77. rocznica pacyfikacji wsi Fot. Anna Głąb / Radio Kielce
Komentarze

Niemcy za pomoc partyzantom w połowie lipca 1943 roku zorganizowali ekspedycję karną, w wyniku której zamordowano około 100 mieszkańców i częściowo spalono wieś. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze Jana Piwnika „Ponurego” zaatakowali pociąg pośpieszny relacji Kraków - Warszawa, zabijając i raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia Niemcy spalili Michniów i zamordowali niemal wszystkich mieszkańców. W sumie w ciągu dwóch dni zginęły 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupanci nie pozwolili na odbudowę wsi i uprawę okolicznych pól.

- W tym roku, ze względu na pandemię, uroczystości mają znacznie skromniejszy charakter. Zapraszamy do indywidualnego przychodzenia do Mauzoleum i oddanie czci pomordowanym - mówi dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora.

Pomimo ograniczeń odprawiona została msza święta w intencji ofiar. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz oraz wielu mieszkańców Michniowa i okolicznych miejscowości. Zdaniem Ewy Kołomańskiej, która od lat z ramienia muzeum bada dzieje Michniowa, lipcowe dni to czas swoistych „zaduszek” dla mieszkańców.

- Wciąż żyje kilkanaście osób, które przeżyły pacyfikację. Wśród nich jest Zofia Cisek, która w momencie pacyfikacji miała półtora roku. Historię zna z opowieści matki, której również udało się ocalić życie, a była wówczas w ciąży z kolejnym dzieckiem - podkreśliła.

Tą drogą do Muzeum trafiło wiele pamiątek, zdjęć i wspomnień, które spisane są podstawą badań historycznych.

W tym roku obchodom towarzyszy premiera wystawy „Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939- 1940”. Jej autorem jest Katarzyna Jedynak. Pokazuje unikalne zdjęcia wykonane przez niemieckich żołnierzy, dokumentujące ich zbrodnie na polskiej ludności.

Galeria zdjęć Michniów. 77. rocznica pacyfikacji wsi (12.07.2020) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Michniów Muzeum Wsi Kieleckiej RK Starachowice Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
other news

Podobne wiadomości

Obchody Dnia Pamięci Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbędą się w Michniowie

Obchody Dnia Pamięci Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbędą się w Michniowie

Mauzoleum w Michniowie ma pielęgnować pamięć i edukować. Trwają prace nad obiektem

Mauzoleum w Michniowie ma pielęgnować pamięć i edukować. Trwają prace nad obiektem

Budowa mauzoleum w Michniowie nabrała tempa

Budowa mauzoleum w Michniowie nabrała tempa