Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Obowiązkiem jest przekazywanie dziedzictwa Solidarności dla młodego pokolenia Polaków

Solidarność, jako wartość społeczna i więź międzyludzka jest w służbie narodu - mówił w bazylice katedralnej w Kielcach biskup Jan Piotrowski podczas mszy w intencji Ojczyzny, odprawionej w 40. rocznicę porozumień sierpniowych.

Autor: Ewa Golińska

31.08.2020 19:13

image 31.08.2020 Kielce. 40. rocznica powstania Solidarności. Msza święta w katedrze. Biskup Jan Piotrowski Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Hierarcha odwołał się do słów Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił na spotkaniach z członkami Solidarności, by walczyli o prawa i poszanowanie godności nie tylko dla siebie, ale też dla wszystkich Polaków.

- Solidarność musi mieć na uwadze cały naród z jego przeszłością i teraźniejszością - podkreślił ordynariusz kielecki.

Przypomniał też o ważnych wartościach, które powinny być obecne w życiu narodu: wolnym rozwoju kultury rodzimej i zachowaniu dziedzictwa przeszłości, a także prawie do wolności związków zawodowych i stowarzyszeń społecznych.

- Te właśnie wartości prezentował także biskup kielecki Czesław Kaczmarek, ofiara prześladowań komunistycznego systemu - podkreślił hierarcha.

- Na pomniku biskupa, jego pałatkę więzienną smaga wiatr ze Wschodu, który zabijał człowieka, ale być może komuś trzeba będzie postawić pomnik, gdzie wiatr wieje z Zachodu i zabija nie tylko ciało, ale także duszę - powiedział ordynariusz kielecki.

Biskup Jan Piotrowski zaznaczył w homilii, że w życiu każdego człowieka ważna jest prawda.

- To z prawdy rodzi się duch mocy i odwagi, nadziei i solidarności, ponieważ te cnoty płynące bystrym nurtem w korycie prawdy zawsze prowadzą do wolności. Tej wewnętrznej i tej zewnętrznej - zaznaczył.

Ordynariusz kielecki podczas mszy za ojczyznę trzymał w dłoni pastorał biskupa Czesława Kaczmarka. Jak podkreślił - wolność jest źródłem autentycznej tożsamości każdego człowieka. Tej prawdy nie zmienią żadne okoliczności, ani pieniądze, ani proponowane stanowiska - dodał.

Biskup Jan Piotrowski odwołał się także do słów kapelana Solidarności bł. księdza Jerzego Popiełuszki: "Zło dobrem zwyciężaj", które pochodzą z nauczania świętego Pawła.

W trakcie uroczystości do zebranych zwrócił się również przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności Waldemar Bartosz. Zaznaczył, że obowiązkiem osób pamiętających wydarzenia lat 80. jest przekazywanie dziedzictwa Solidarności dla młodego pokolenia Polaków.

Galeria zdjęć Kielce. 40. rocznica powstania Solidarności. Msza święta w katedrze (31.08.2020) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

NSZZ Solidarność Waldemar Bartosz bp Jan Piotrowski RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Punkty Widzenia: czym dziś jest dla nas Solidarność? [GŁOSUJ]

Punkty Widzenia: czym dziś jest dla nas Solidarność? [GŁOSUJ]

Świętokrzyska Solidarność otworzyła wyjątkową bibliotekę

Świętokrzyska Solidarność otworzyła wyjątkową bibliotekę

40 lat NSZZ „Solidarność”. Solidarność to nie tylko związek zawodowy

40 lat NSZZ „Solidarność”. Solidarność to nie tylko związek zawodowy

Poranek w RK: 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Jakie postulaty mielibyśmy teraz?

Poranek w RK: 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Jakie postulaty mielibyśmy teraz?