Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Kajetanowem

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Kajetanowem, określanej jako jedna z najważniejszych bitew oręża polskiego II wojny na Kielecczyźnie odbyły się w Wiśniówce i Kajetanowie.

Autor: Karol Żak

13.09.2020 09:12 / Aktualizacja 13.09.2020 14:38

image 13.09.2020. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Kajetanowem. Na zdjęciu (od lewej): Mieczysław Gębski - wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Stanisław Stępień - zastępca wójta gminy Zagnańsk, poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiS, Marek Jończyk - delegatura IPN w Kielcach i Urszula Jończyk - przewodnicząca Rady Gminy Zagnańsk Fot. / Krzysztof Lipiec

13.09.2020. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Kajetanowem. Na zdjęciu: pomnik bitwy stoczonej przez żołnierzy Grupy Wojska Polskiego „Kielce” w KajetanowieFot. Krzysztof Lipiec

Uroczystości rozpoczęła msza w intencji żołnierzy Wojska Polskiego poległych za ojczyznę oraz ofiar wojny, która została odprawiona w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce.

Jak informuje Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, bitwa pod Kajetanowem była pewnego rodzaju preludium bitwy pod Iłżą.

- Pod Kajetanowem, Barczą, Dąborwą i Zagnańskiem, na olbrzymim terenie, walczyła grupa operacyjna „Kielce” pod dowództwem płk. Kazimierza Glabisza, który otrzymał rozkaz utworzenia tej formacji od Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego dokładnie 3 września 1939 roku - mówi.

Celem było powstrzymanie ataku 10. Armii Niemieckiej, która przebiła się potężnym klinem między armią „Łódź”, a „Kraków” i weszła na teren Kielecczyzny.

- Jej głównym kierunkiem była Warszawa. Łącznie walczyło tu dziewięć batalionów piechoty i oddziały artylerii. Trzon tej armii stanowił 154. Rezerwowy Pułk Piechoty, tworzony na bazie rezerw 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, wspomagany przez maszyny 55. Pułku Artylerii Lekkiej, który również był formacją rezerwową, tworzoną na bazie rezerw 2. PAL w Kielcach. Łącznie szacujemy, że walczyło tu ok. 7 tys. polskich żołnierzy - zaznaczył.

Marek Jończyk podkreślił, że batalia trwała 3 dni. Od godzin południowych 5 września, kiedy Niemcy po zajęciu Kielc przystąpili do marszu na północ i spotkali się z bardzo zaciętym oporem ze stromy Polaków. Kilka kolejnych akcji ofensywnych Niemców na tym terenie nie przyniosło rezultatu, wobec czego 6 września przed południem dokonali dwóch potężnych manewrów oskrzydlających i główne uderzenie zostało skierowane przez Niewachlów, Tumlin, Kostomłoty w okolice Kajetanowa i Wiśniówki. To właśnie w tym miejscu 6 września aż do poranka następnego dnia 7 toczyła się zacięta bitwa. Z górnej części Kajetanowa zostały praktycznie zgliszcza.

Miejscowość trzy razy przechodziła z rąk do rąk. Po zaciętych walkach polskie oddziały musiały się wycofać. Te, którym się to udało dołączyły do polskich oddziałów, które 8-9 września walczyły pod Iłżą.

Koleje losu polskich żołnierzy były różne. Część poległa. Ponad 80 z nich spoczywa na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. Natomiast w okolicznych lasach jest jeszcze wiele anonimowych mogił. Część żołnierzy przedostała się przez Węgry i Rumunię do Francji, gdzie kontynuowała walkę.

Przykładem może być pułkownik Bronisław Kowalczewski, który walczył w kampanii francuskiej. Część przedostała się też do Wielkiej Brytanii i tam walczyła w Polskich Siłach Zbrojnych i tu przykładem może być płk. Kazimierz Glabisz.

13.09.2020. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Kajetanowem. Na zdjęciu (od lewej): Mieczysław Gębski - wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Stanisław Stępień - zastępca wójta gminy Zagnańsk, poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiS, Marek Jończyk - delegatura IPN w Kielcach, Urszula Jończyk - przewodnicząca Rady Gminy Zagnańsk i Marcin Fąfara - radny Rady Gminy ZagnańskFot. Krzysztof Lipiec

W uroczystościach wziął udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec, który powiedział, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o polskich bohaterach.

- 1939 rok był ciężkim rokiem dla Kielecczyzny. Trzeba przypomnieć, że stąd wyjechali bohaterscy, jak się później okazało, żołnierze na Westerplatte. To również tu, w wielu miejscach miały miejsce bitwy obronne, między innymi właśnie pod Kajetanowem. To bardzo ważna bitwa, która się tu rozegrała, to tu dzielnie nasi rodacy stawili czoła niemieckiemu okupantowi - zaznaczył.

Po mszy Marek Jończyk wygłosił prelekcję „Bitwa pod Kajetanowem i Barczą na tle kampanii polskiej 1939 r.” Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pomnikiem bitwy stoczonej przez żołnierzy Grupy Wojska Polskiego „Kielce” w Kajetanowie.

13.09.2020. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Kajetanowem. Na zdjęciu: pomnik bitwy stoczonej przez żołnierzy Grupy Wojska Polskiego „Kielce” w KajetanowieFot. Krzysztof Lipiec

Galeria zdjęć Kajetanów. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Kajetanowem (13.08.2020) [Zdjęcia: 4]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Kajetanów Wiśniówka II wojna światowa RK Kielce Marek Jończyk
other news

Podobne wiadomości

W Pińczowie upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej

W Pińczowie upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej

Rekonstrukcje walk II wojny światowej w Chęcinach

Rekonstrukcje walk II wojny światowej w Chęcinach

Świętokrzyskie obchody wybuchu II wojny światowej [RAPORT]

Świętokrzyskie obchody wybuchu II wojny światowej [RAPORT]