Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

NURT. W tym roku święto dokumentu tylko w Internecie

122 filmy zostały zgłoszone do XXVI Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-27 listopada. Z powodu pandemii będzie miało miejsce w Internecie.

Autor: Dorota Klusek

12.11.2020 10:47

image 24.11.2017 Kielce. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Gala finałowa. Srebrny NURT dla filmu "Nauka" w reżyserii Emi Buchwald Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od dawna było wiadomo, że tegoroczne święto polskiego dokumentu nie odbędzie się w sposób tradycyjny. Organizatorzy zakładali jednak formę mieszaną, by w jak największym stopniu zachować charakter bezpośredniego spotkania z filmem. Informacja o zamknięciu instytucji kultury dla publiczności do 29 listopada przesądziła sprawę. Całość festiwalu została przeniesiona do Internetu, a pokazy konkursowe odbędą się online.

Jak mówi Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury, do tegorocznego festiwalu zostały zgłoszone 122 filmy. Tematyka jak zwykle jest różnorodna.

- Bardzo dużo jest filmów biograficznych, dużo historycznych i oczywiście wśród tych, które wpłynęły nie brakuje takich, które dotyczą też tematów związanych z COVID-em. Z różnych miejsc wpłynęło wiele ciekawych filmów, bo i od niezależnych producentów i od telewizji - wyjaśnia.

Teraz dokumenty ogląda komisja selekcyjna. Jej pracom przewodniczy Krzysztof Miklaszewski. Znaleźli się w niej również: Marian Curzydło, Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz oraz dwóch nowych jurorów: Krzysztof Herod z Platformy Informacji Kulturalnej oraz pochodzący z Kielc reżyser, Mariusz Malec.

Robert Wieczorek wyjaśnia, że w finale znajdzie się około 30 filmów, najbardziej reprezentatywnych dla produkcji dokumentalnej w Polsce.

- Z jednej strony chcemy utrzymać całość w dziewięciu pokazach konkursowych, tematycznych, ale nie chcemy tego przeciągać, bo wiemy, że oglądanie online jest zupełnie inne od oglądania z żywą, reagującą publicznością, nie będzie rozmów z reżyserami, nic nie zwróci nam tego wspólnego oddychania filmem. Chcielibyśmy, żeby to było 30 filmów, żebyśmy je mogli równomiernie porozmieszczać w naszych blokach programowych, ale komisja selekcyjna stoi przez trudnym wyborem, więc myślę, że będzie ich 32-34, żeby żadnej perełki nie przeczyć - podkreśla.

Lada dzień poznamy tytuły zakwalifikowanych dokumentów, a także szczegóły internetowego przebiegu przeglądu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

KCK NURT RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

NURT z rządowym dofinansowaniem

NURT z rządowym dofinansowaniem

NURT „dopłynął” do finału. „Piszę do ciebie, kochanie” z nagrodą główną

NURT „dopłynął” do finału. „Piszę do ciebie, kochanie” z nagrodą główną

„Życie jest lepsze od fabuły”. Laureaci 25-lecia na ekranie NURT-u

„Życie jest lepsze od fabuły”. Laureaci 25-lecia na ekranie NURT-u

Ostatnie pokazy konkursowe i jubileuszowy wieczór. Trwa festiwal NURT

Ostatnie pokazy konkursowe i jubileuszowy wieczór. Trwa festiwal NURT