Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowi członkowie sieci regionalnych produktów

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie powiększyła się o sześciu kolejnych członków. Dołączyli oni do 79 podmiotów – sklepów, zakładów przetwórczych, cukierni, gospodarstw agroturystycznych czy lokali gastronomicznych.

Autor: Dorota Klusek

04.08.2020 15:31

image 04.08.2020. Kielce. Producenci żywności odebrali certyfikaty Dziedzictwa Kulinarnego Regionu. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Zdzisław Nowak - Staropolska Garmażerka Agnieszka i Zdzisław Nowak, Marek Jońca - członek zarządu województwa Fot. / ŚUM

Marszałek województwa, Andrzej Bętkowski podkreślił, że nasz region należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 2009 roku.

- Sieć z reguły skupia ludzi, którzy tej działalności oddają serce, zaangażowanie i cieszymy się, że poprzez takie organizacje, które państwo reprezentują, odtwarzamy i pielęgnujemy to regionalne dziedzictwo kulinarne – mówił.

Marek Jońca, członek zarządu województwa dodał, że sieć skupia osoby, dla których jakość ma ogromne znaczenie.

- Te 85 podmiotów świadczy o tym, że dbałość o zdrowie, bo też taki cel jej przyświeca, jest najważniejsza. Dojrzewa w nas świadomość, że stojąc przy półce w sklepie, należy nie wybierać pięknych opakowań przywiezionych z zagranicy, ale nasze produkty żywnościowe, które są najwyższej jakości – podkreślił.

Tę jakość potwierdzają certyfikat i szyld, który każdy z członków sieci otrzymuje. Edyta Kucharska, reprezentująca małą rodzinną manufakturę, która od 1965 roku zajmuje się wytwarzaniem wyrobów ciastkarskich i ciastek, na czele z waflami do lodów, powiedziała, że cieszy się z tego wyróżnienia.

- Będę godnie reprezentować Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. To jest bardzo ważne. Do tej pory mój produkt był droższy, bo jest robiony z droższych, zdrowszych składników, ale nie mogłam go wyróżnić, a z tym certyfikatem będzie to możliwe – mówiła.

Rafał Zacharski z gminy Mirzec, który prowadzi pasiekę Dobra Pszczoła, wyjaśnił, że wyróżnikiem jego pasieki jest jakość miodów.

- Staramy się, że był jak najlepszy, jak najbardziej ekologiczny, żeby sposób naszej działalności był jak najbardziej przyjazny dla nas, jak i dla konsumenta – wyjaśnił.

Nowi w sieci wytwórcy lokalnej, tradycyjnej żywności, to: Produkcja Konserwowanych Wyrobów Ciastkarskich i Ciastek z Pomykowa w powiecie koneckim, Mezzo One Sp. z o.o. z Jędrzejowa, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Marcin Kawalec z miejscowości Jagodne w gminie Mirzec, Anna Bojek prowadząca Jacentowską Piwniczkę w gminie Sadowie, Pasieka Dobra Pszczoła z gminy Mirzec oraz Staropolska Garmażerka Agnieszka i Zdzisław Nowak z gminy Słupia w powiecie jędrzejowskim.

Nasza sieć jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK), która prowadzi działania mające na celu rozwój turystyki kulinarnej poprzez wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, bezpiecznej i smacznej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie Marek Jońca
other news

Podobne wiadomości

Kolejne specjały trafiły na listę produktów tradycyjnych

Kolejne specjały trafiły na listę produktów tradycyjnych

Nowi członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie

Nowi członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie

"Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie" po nowemu