Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowe obostrzenia w kościołach. Wierni muszą to wiedzieć

Od soboty, 17 października) w całej Polsce obowiązują dodatkowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Dotyczą one także udziału w uroczystościach religijnych.

Autor: Marlena Płaska

17.10.2020 13:13

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W świątyniach znajdujących się w strefie czerwonej może przebywać jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Natomiast w strefie żółtej - jedna osoba na 4 metry kwadratowe.

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel do wiernych, by ze zrozumieniem i cierpliwością przyjęli nałożone ograniczenia.

- Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków - napisał.

Zachęcił także biskupów do wydawania na terenie poszczególnych diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta.

Ksiądz Paweł Rej z parafii katedralnej w Kielcach przyznaje, że od początku pandemii  zmniejszyła się liczba wiernych w kościołach.

- Coraz mniejsza jest liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwach. Podejrzewam, że w związku z nowymi obostrzeniami, które wyznaczają, że w świątyniach w czerwonej strefie może przebywać jednak osoba na 7 metrów kwadratowych, wiernych będzie jeszcze mniej - dodaje.

W świątyniach dokonywane są przeliczenia dotyczące liczby wiernych, którzy mogą jednocześnie przebywać na modlitwie. Dla przykładu, w kieleckiej katedrze będzie to maksymalnie 200 osób, w kościele św. Wincentego Kadłubka u ojców cystersów w Jędrzejowie - 114 osób, a w bazylice na Świętym Krzyżu - 70 osób. Z kolei w Skarżysku-Kamiennej, które także objęte jest strefą czerwoną, w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej jednocześnie będzie mogło przebywać do 145 osób.

Ksiądz Paweł Rej dodaje, że w kościołach obowiązuje noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego. Zalecana jest też dezynfekcja dłoni.

- Generalnie każdy powinien zwracać uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od innych uczestników liturgii. Jeśli zauważymy, że wierni nie przestrzegają tych obostrzeń, to wyznaczymy konkretne miejsca, które będzie można zajmować - dodaje.

W związku z ograniczeniami Kościół Katolicki nie przeprowadzi też w najbliższą niedzielę planowanego liczenia wiernych, które odbywa się raz w roku.

W województwie świętokrzyskim w czerwonej strefie są miasto Kielce oraz powiaty: buski, kielecki, jędrzejowski, pińczowski, skarżyski i włoszczowski.

 
 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce Kościół Katolicki RK Końskie koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Koronawirus w Polsce. Ponad 7,5 tys. chorych przebywa w szpitalach

Koronawirus w Polsce. Ponad 7,5 tys. chorych przebywa w szpitalach

Liczba codziennych zakażeń COVID-19 coraz większa [WYKRES]

Liczba codziennych zakażeń COVID-19 coraz większa [WYKRES]

Handel, nauka, sport i rozrywka. Od dziś nowe obostrzenia

Handel, nauka, sport i rozrywka. Od dziś nowe obostrzenia

Kielce i sześć swiętokrzyskich powiatów w strefie czerwonej [MAPA, ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]

Kielce i sześć swiętokrzyskich powiatów w strefie czerwonej [MAPA, ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]