Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowe drogi w powiecie kieleckim za rządowe pieniądze

Ponad 13 kilometrów dróg zostało dziś po remoncie oddanych do użytku w powiecie kieleckim. Chodzi o trasy w gminach: Zagnańsk i Mniów. Pierwsza z realizacji dotyczy miejscowości Jaworze i Gruszka w gminie Zagnańsk.

Autor: Dorota Klusek

27.07.2020 15:54

image 27.07.2020. Gruszka. Odbiór dróg w Zagnańsku i Mniowie. Na zdjęciu Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Wojciech Ślefarski - wójt gminy Zagnańsk, Krzysztof Lipiec – poseł PiS, Mirosław Gębski - starosta kielecki Fot. / www.powiat.kielce.pl

To jedna z największych inwestycji drogowych, realizowanych w 2019 i 2020 roku z rządowym dofinansowaniem w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Długość odcinków łącznie wynosi ponad 3 km. Inwestycja podzielona była na dwa odcinki: rozbudowa drogi powiatowej Jaworze-Gruszka oraz przebudowa drogi powiatowej Kajetanów-Gruszka-Lekomin. Dzięki temu gmina uzyska lepszy dostęp do drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej nr 73.

Starosta Mirosław Gębski wyjaśnia, że te odcinki mają duże znaczenie.

- Jest to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców całej gminy Zagnańsk, ponieważ dzięki niej otwierają się nowe tereny inwestycyjne, nowe możliwości dla gminy i dla mieszkańców - podkreśla.

Dziś także zostały oficjalnie otwarte cztery nowe odcinki dróg w gminie Mniów. Są to odcinki w miejscowościach Borki i Grzymałków o długości 1,2 km, droga Przełom-Pieradła o długości 3,5 km, droga w miejscowościach Grzymałków i Straszów – 4 km oraz Grzymałków-Gliniany Las - prawie 1 km.

Jak podkreśla starosta kielecki, to prawie 10 km dróg.

- W większości są to drogi z chodnikiem, więc poprawi się komfort jazdy, ale również komfort mieszkańców - mówi.

Nowe drogi zostały wybudowane dzięki wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych. Jak zaznacza starosta Mirosław Gębski, powiat kielecki w 2019 roku był krajowym liderem w pozyskiwaniu pieniędzy z tej instytucji.

- Dostaliśmy ponad 80 mln złotych. Drugie miejsce zajął powiat wysokomazowiecki mając niecałe 40 mln zł do wydatkowania. Otrzymaliśmy więc dwa razy więcej niż wicelider. W tym roku na razie jesteśmy liderem wojewódzkim z kwotą ponad 70 mln złotych - zaznacza starosta.

W środę oficjalnie zostaną otwarte kolejne odcinki dróg powiatowych w gminach Morawica, Pierzchnica i Bodzentyn.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

drogi modernizacja dróg RK Kielce Fundusz Dróg Samorządowych
other news

Podobne wiadomości

Nowa droga odciąży zakorkowane ulice

Nowa droga odciąży zakorkowane ulice

W Piekoszowie nowa droga dzięki rządowej dotacji

W Piekoszowie nowa droga dzięki rządowej dotacji

Uwaga kierowcy. Zablokowana droga z Opatowa do Kraśnika

Uwaga kierowcy. Zablokowana droga z Opatowa do Kraśnika

Droga w gminie Krasocin zrealizowana dzięki rządowemu programowi

Droga w gminie Krasocin zrealizowana dzięki rządowemu programowi