Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowe domy dla niepełnosprawnych z rządowym wsparciem

W Opatowie i w Wólce Bałtowskiej powstaną środowiskowe domy samopomocy, czyli placówki przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Umowy na dofinansowanie inwestycji podpisano w urzędzie wojewódzkim w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

14.07.2020 16:01

image 14.07.2020. Kielce. Podpisanie umów na dofinansowanie środowiskowych domów samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Hubert Żądło - wójt gminy Bałtów, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Lidia Jasińska - skarbnik gminy Bałtów Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

14.07.2020. Kielce. Podpisanie umów na dofinansowanie środowiskowych domów samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Hubert Żądło - wójt gminy Bałtów i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Jak powiedział Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, pieniądze na powstanie tych dwóch placówek, czyli w sumie ponad 2,3 mln zł przekazał rząd.

- Z prośbą o wsparcie powstania tych domów zwróciły się do nas samorządy. Wśród tamtejszego społeczeństwa jest wyraźna potrzeba, by te domy powstały i tak też się stanie - dodał Zbigniew Koniusz.

Na utworzenie w Wólce Bałtowskiej domu samopomocy, gmina otrzymała 444 tys. zł. W placówce, która będzie się mieścić w budynku po byłej szkole podstawowej, pomoc i opiekę znajdzie 20 niepełnosprawnych osób. Mają tam funkcjonować m.in pracownie: rehabilitacyjna i kuchenna, informuje Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

- W naszej gminie, do tej pory nie funkcjonowała tego typu placówka, a jest taka potrzeba, ponieważ w gminie są osoby niepełnosprawne. Środowiskowy dom samopomocy powstanie w budynku po byłej szkole podstawowej. Dzięki rządowemu wsparciu możemy przywrócić drugie życie temu budynkowi i również całej miejscowości. Skorzystają na tym nie tylko niepełnosprawni, ale osoby, które znajdą tam zatrudnienie - mówi wójt.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej uruchomiony zostanie jeszcze w tym roku.

Z kolei na utworzenie środowiskowego domu samopomocy w Opatowie gmina pozyskała 1,7 mln zł. Placówka uruchomiona zostanie do końca przyszłego roku, a działała będzie w budynku po byłej szpitalnej pralni, informuje Tomasz Staniek, starosta opatowski.

- Pomocą i wsparciem obejmiemy 60 osób powyżej 25 roku życia. Podopieczni będą mogli liczyć m.in. na rehabilitację, pomoc psychologa czy pedagoga - dodał Tomasz Staniek.

Obecnie w województwie świętokrzyskiego działa 38 środowiskowych domów samopomocy. Tylko w tym roku Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przeznaczył na ich funkcjonowanie dodatkowe 3,5 mln zł.

14.07.2020. Kielce. Podpisanie umów na dofinansowanie środowiskowych domów samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Tomasz Staniek - starosta opatowskiFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bałtów Środowiskowy Dom Samopomocy Tomasz Staniek RK Ostrowiec Św. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki RK Kielce Hubert Żądło Zbigniew Koniusz
other news

Podobne wiadomości

Co Opatów ma wspólnego z Grunwaldem?

Co Opatów ma wspólnego z Grunwaldem?

Wiceminister Alina Nowak wspiera budowę Środowiskowego Domu Samopomocy w Opatowie

Wiceminister Alina Nowak wspiera budowę Środowiskowego Domu Samopomocy w Opatowie

Dzienny Dom „Senior+” już działa w Jędrzejowie

Dzienny Dom „Senior+” już działa w Jędrzejowie

Kajakiem po Kamiennej. Przystań Bałtów zaprasza na spływ

Kajakiem po Kamiennej. Przystań Bałtów zaprasza na spływ