Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowa książka Rafała Staszewskiego. Zbiór reportaży z pogranicza literatury, historii i krajoznawstwa

"Świętokrzyskim szlakiem" – taki tytuł nosi najnowsza książka redaktora i regionalisty Rafała Staszewskiego. Jest to zbiór reportaży z pogranicza literatury, historii i krajoznawstwa. Rafał Staszewski wykazuje przy tym niezwykłą umiejętność łączenia faktów i ludzi z danym miejscem i zdarzeniem, dzięki czemu czytelnik może zapoznać się z szerszym kontekstem zdarzeń.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

17.10.2020 16:30

image 17.10.2020. Sandomierz. Na zdjęciu: Rafał Staszewski Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Książka obfituje w liczne fakty m.in. z II wojny światowej związane z ziemią sandomierską, sięga też lat wcześniejszych. Rafał Staszewski opisuje m.in. nieistniejące już dwory ziemiańskie jak choćby ten w Jachimowicach w gminie Samborzec, po którym nie pozostał żaden ślad.

Regionalista przyznaje, że w jego pracy twórczej i poszukiwaniu materiałów, często sprzyja mu los. Kilka lat temu zetknął się z Krystyną Jarlińską, ostatnią przedstawicielką rodu Bronikowskich - właścicieli majątku w Jachimowicach. Próbował namówić ją na spisywanie wspomnień z dzieciństwa i młodości, ale kobieta zasłaniała się słabą pamięcią, w końcu jednak została przekonana do współpracy.

- Umowa polegała na tym, że pani Krystyna przysyłała do mnie od czasu do czasu zapiski o tym, co akurat jej się przypomniało. Nie miały one chronologii, ale uzbierała się z tego cała teczka, dzięki której możemy dowiedzieć się więcej o dworze w Jachimowicach i jego mieszkańcach - powiedział autor książki.

Natomiast przy okazji zbierania informacji o majątku w Gorzkowie, w jego ręce wpadł pamiętnik Stanisława Lisikiewicza, właściciela majątku Nasławice, o którym pisał Stefan Żeromski, co także wydało mu się bardzo ciekawym wątkiem do książki.

W jednym z rozdziałów Rafał Staszewski pisze o Adamie Dulębie, pochodzącym z Łubnic, który sfotografował niemalże wszystkie sławy wojskowe z czasu I wojny światowej m.in. Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, czy Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego. Jego zdjęcia w niezwykle obrazowy sposób przedstawiają legionistów, przemarsze wojsk, przygotowania do bitew i potyczek.

W swojej książce Rafał Staszewski umieścił też kilka wywiadów, które wybrał z 20-letniej pracy dziennikarskiej. Można m.in. przeczytać jego rozmowę z Krzysztofem Fusem, kaskaderem filmowym pochodzącym z Sandomierza, oraz z osobami związanymi z Sandomierszczyzną: Alicją Majewską i Andrzejem Poniedzielskim.

Książka jest dostępna w kilku księgarniach w Sandomierzu i okolicy oraz w bibliotekach. 22 października odbędzie się jej promocja w Dworze na Wichrowym Wzgórzu w Przybysławicach. Miejscem spotkania będzie Letnia Karczma dysponująca większą przestrzenią, co ma znaczenie z uwagi na epidemię. Początek spotkania autorskiego o godzinie 17.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Rafał Staszewski
other news

Podobne wiadomości

Wyjątkowa książka dla kibiców Korony

Wyjątkowa książka dla kibiców Korony

Powstaje książka o świętokrzyskiej wiosce. Mieszkańcy ogłosili zbiórkę na jej wydanie

Powstaje książka o świętokrzyskiej wiosce. Mieszkańcy ogłosili zbiórkę na jej wydanie

Na przekór stereotypom. Nowa książka Jerzego Osieckiego o legionowej historii Kielc

Na przekór stereotypom. Nowa książka Jerzego Osieckiego o legionowej historii Kielc

Wkrótce premiera kryminału kielczanina. Książka promuje Świętokrzyskie

Wkrótce premiera kryminału kielczanina. Książka promuje Świętokrzyskie