Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nośmy odblaski. Pozwolą bezpiecznie dotrzeć do celu

Jesienna pora to coraz wcześniej zapadający zmierzch oraz ograniczona widoczność, spowodowana m.in. przez mgły czy opady deszczu. Policjanci przypominają pieszym i rowerzystom o obowiązku noszenia odblasków.

Autor: Karol Żak

10.10.2020 15:32

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Maciej Ślusarczyk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, pozwalają one kierowcom wcześniej dostrzec pieszego na drodze i uniknąć wypadku.

- Często w ograniczonej widoczności kogoś, kto nie ma elementu odblaskowego, kierowca jest w stanie dostrzec dopiero w odległości kilkunastu metrów, natomiast elementy odblaskowe sprawiają, że tę osobę jesteśmy w stanie zauważyć już z kilkuset metrów. Ta różnica naprawdę daje nam do myślenia - zaznacza.

Jak dodaje Maciej Ślusarczyk, z obserwacji policjantów wynika, że coraz więcej osób nosi po zmroku odblaski. Zapewnia, że funkcjonariusze nadal będą organizować akcje, podczas których będą uświadamiać pieszych, żeby nosili takie elementy. Jak przyznaje, profilaktyki nigdy nie jest za wiele.

Również piesi i kierowcy zaznaczają, że odblaski są konieczne szczególnie jesienią, zimą i wiosną. Podkreślają jednak, że wymóg noszenia tych elementów powinien obowiązywać wszędzie, a nie tylko poza obszarem zabudowanym.

- Bardzo często jeżdżę samochodem wieczorem czy nocą i uważam, że odblaski u pieszych są konieczne. Wiele razy udało mi się odpowiednio wcześnie ich ominąć właśnie dlatego, że mieli przy sobie taki element. Widoczność pieszych również w wielu miejscach w mieście jest mocno ograniczona - zaznacza jedna z kierujących.

- Ja mam zawsze przy sobie odblask, nieważne czy jestem w mieście czy poza terenem zabudowanym. Bardzo dobrze, że ich noszenie jest obowiązkowe - mówi pieszy.

Ze stwierdzeniem, że odblaski powinny być obowiązkowe również w niektórych miejscach w terenie zabudowanym zgadza się Dariusz Kałwa, prezes Polskiego Związku Motorowego w Kielcach.

- W ubiegłym roku z Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Kielcach wypłynął wniosek o wprowadzenie obowiązkowego noszenia odblasku również w terenie zabudowanym na ulicach nieoświetlonych, w pasach drogowych, gdzie nie ma oświetlenia lub gdzie jest chwilowo wyłączone. Proszę zwrócić uwagę, że do potrąceń pieszych najczęściej dochodzi w terenie zabudowanym w pobliżu przejść dla pieszych czy wręcz na przejściach dla pieszych - podkreśla.

Dariusz Kałwa zaznacza, że bardzo ważne jest, żeby element odblaskowy był widoczny. Warto np. pasek odblaskowy założyć w okolicy kostki na nodze. Wtedy pieszy jest łatwo zauważany z większej odległości.

Za brak elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym po zmierzchu może grozić mandat. Jednak zdaniem Macieja Ślusarczyka, to i tak najmniejszy wymiar kary, w porównaniu do potrącenia przez samochód.

Elementem odblaskowym może być kamizelka, opaska, detale na ubraniach czy specjalne breloczki. Ponadto po zmierzchu najlepiej chodzić w jasnych ubraniach, które są lepiej widoczne.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

policja odblask RK Kielce Polski Związek Motorowy Dariusz Kałwa Maciej Ślusarczyk
other news

Podobne wiadomości

Policjanci rozdawali odblaski

Policjanci rozdawali odblaski

Gospodynie wiejskie chętnie noszą odblaski

Gospodynie wiejskie chętnie noszą odblaski

Odblaski coraz bardziej popularne na wsi

Odblaski coraz bardziej popularne na wsi

Odblaski przydają się w Parku Narodowym

Odblaski przydają się w Parku Narodowym