Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Niezwykły spacer online po starym Sandomierzu [OGLĄDAJ]

Pracownicy Muzeum Diecezjalnego nagrali przewodnik online po starym Sandomierzu. To propozycja przeniesienia się w czasie i wędrówki po mieście z 1909 roku.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

11.01.2021 13:00

image Zdjęcie starego Sandomierza autorstwa ks. Józefa Rokosznego i Piotra Sułkowskiego. Widok z wieży Ratusza Fot. / mat. prasowe

Oprowadza nas tekst księdza Józefa Rokosznego, kapłana, który jest uważany za pioniera krajoznawstwa sandomierskiego. Publikacja jego autorstwa z początku XX wieku jest pierwszym przewodnikiem po Sandomierzu.

Zdjęcie starego Sandomierza autorstwa ks. Józefa Rokosznego i Piotra Sułkowskiego. Droga do ZawichostuFot. mat. prasowe

Jak powiedziała Urszula Stępień, kustosz w Muzeum Diecezjalnym, czytając ten przewodnik, można zauważyć, że ogólny charakter historycznego Sandomierza pozostał do dzisiaj ten sam, zmieniły się jednak szczegóły. Przykładem jest sposób podróżowania. Ksiądz Józef Rokoszny w swoim przewodniku pisze m.in., że na początku ubiegłego wieku do Warszawy można było dostać się z Sandomierza statkiem, albo dorożką. Duchowny wspomina w swoim przewodniku także o miejscach, których już nie ma. Należy do nich np. hotel Podolskiego, który stał naprzeciw muru Wyższego Seminarium Duchownego, a także: sklep Pomocy Bratniej przy ulicy Mariackiej, czy księgarnia sióstr Chodakowskich, w której trzy kobiety oprócz książek sprzedawały pamiątki z Sandomierza i drukowały pocztówki. Księgarnia była też ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i patriotycznego.

Ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego uważa, że tekst zawarty w przewodniku z 1909 roku nie tylko mówi o dawnym Sandomierzu, ale też uczy wrażliwości i właściwego spojrzenia na to miasto. Atutem przewodnika jest też piękny, literacki język oraz poezja, która go wzbogaca.

Zdjęcie starego Sandomierza autorstwa Piotra Sułkowskiego. Góry Pieprzowe. Na zdjęciu (z lewej): ks. Józef RokosznyFot. mat. prasowe

Jedna z lektorek, siostra Anna Hyszko ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Królowej Jadwigi powiedziała, że jej uwagę zwracają m.in. opisy przyrody zawarte w przewodniku. Dotyczy to np. Gór Pieprzowych, czy Parku Piszczele. Autor skupia się na szczegółach, pisząc o różnych roślinach, ich wyglądzie i innych walorach, co zachęca do odwiedzenia miejsc, w których występują.

Przewodnik online na podstawie archiwalnej publikacji powstał z myślą o rodzinnym spędzaniu wolnego czasu podczas zimowych ferii, ale będzie dostępny także po ich zakończeniu. Czytany przez czterech lektorów tekst został wzbogacony archiwalnymi zdjęciami oraz muzyką sandomierskiego kompozytora z epoki renesansu, Mikołaja Gomółki. Głównymi autorami prezentowanych fotografii są natomiast: Marcin Kasiewicz, który fotografował Sandomierz pod koniec XIX wieku oraz ksiądz Józef Rokoszny, który był ważną postacią w dziejach Sandomierza. Tworzył Muzeum Diecezjalne, kierował też pierwszą restauracją fresków bizantyjskich w katedrze oraz renowacją kościoła św. Jakuba. To on podjął decyzję, aby kaplicę Matki Bożej Różańcowej ozdobić secesyjną ornamentyką.

11.01.2021 Sandomierz. Na zdjęciu (od lewej): ks. Andrzej Rusak - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, Urszula Stępień – kustosz muzeum, siostry: Gertruda Bałasińska i Anna HyszkoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przewodnik po Sandomierzu księdza Józefa Rokosznego był dwukrotnie wznawiany. Znajduje się w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Muzeum Diecezjalne
other news

Podobne wiadomości

Sandomierz inwestuje w odnawialne źródła energii

Sandomierz inwestuje w odnawialne źródła energii

Sandomierz stawia na bezpieczną i nowoczesną gospodarkę odpadami

Sandomierz stawia na bezpieczną i nowoczesną gospodarkę odpadami

LED-y oświetlą cały Sandomierz

LED-y oświetlą cały Sandomierz

Sandomierz uczcił rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego

Sandomierz uczcił rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego