Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nietypowy koncert. Zamiast filharmonii… YouTube

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza melomanów na najbliższy, piątkowy koncert. Występu będzie można posłuchać jednak nie w sali koncertowej, ale w Internecie - na kanale instytucji w YouTube.

Autor: Dorota Klusek

15.10.2020 13:08

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak mówi Jacek Rogala, dyrektor filharmonii, taką zmianę wymusiła rzeczywistość.

- W związku z tym, że Kielce są czerwoną strefą, ograniczamy całkowicie obecność słuchaczy w naszej sali, ale nie przestajemy grać i wyemitujemy zaplanowany koncert w Internecie. Mam nadzieje, że bardzo szybko będziemy mogli znów zapraszać naszą publiczność do sali koncertowej, ale na razie kontakt z nami będzie wirtualny - wyjaśnia.

Koncert zostanie zarejestrowany w piątek, podczas przedpołudniowej próby.

- Borykamy się z organizacją samego nagrania, bo to jest też coś, co nas zaskoczyło i nie chcielibyśmy wpaść w jakąś pułapkę techniczną - dodaje Jacek Rogala. Dzięki temu, że koncert zostanie nagrany, będzie go można oglądać przez tydzień, aż do kolejnego wydarzenia.

- Mam nadzieję, że w ten sposób powiększymy grono odbiorców - przyznaje dyrektor.

Piątkowy koncert rozpocznie się o godzinie 19 i będzie nosił tytuł „Barwy Romantyzmu”.

- Jest to wydarzenie częściowo przeniesione z okresu lockdownu - informuje Jacek Rogala. - Martyna Szymczak była w ubiegłym sezonie naszym dyrygentem-rezydentem i ze wszystkich zobowiązań, jakie wynikały z tej rezydentury, został tylko jeden koncert, który powinna poprowadzić, abyśmy mogli się z tego programu rozliczyć z Instytutem Muzyki i Tańca. Wiosną planowaliśmy inne utwory, miało wziąć udział wielu muzyków, teraz, kiedy musimy występować w mniejszej obsadzie, trzeba było te zamiary zmodyfikować - tłumaczy.

Martyna Szymczak przygotowała VIII Symfonię „Wielką” C-dur D 944 Franciszka Schuberta. Podczas wieczoru zabrzmią też trzy miniatury Henryka Wieniawskiego. Wykona je skrzypaczka Aleksandra Kuls-Koziak, laureatka dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego oraz nagrody Niezależnej Kapituły Krytyków.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

koncert Filharmonia Świętokrzyska RK Kielce Jacek Rogala KULTURA ONLINE
other news

Podobne wiadomości

Nowy sezon w Filharmonii Świętokrzyskiej z jubileuszami i mecenasem

Nowy sezon w Filharmonii Świętokrzyskiej z jubileuszami i mecenasem