Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nie ma już Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

Z dniem 1 stycznia Muzeum Okręgowe w Sandomierzu jest prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorząd województwa świętokrzyskiego. Tym samym zmieniła się też nazwa tej instytucji na Muzeum Zamkowe.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

01.01.2022 13:02

image   Fot. Marek Banaczek / Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Komentarze

Dyrektor Mikołaj Getka-Kenig powiedział, że zmiany wiążą się nie tylko z prestiżem, ale też z wyższą dotacją dla muzeum. Roczny budżet organizatorzy określili na poziomie minimum 3 mln zł, składając się na niego w równych częściach. Do tej pory muzeum okręgowe dysponowało kwotą 2 mln zł rocznie, którą wspólnie zabezpieczały trzy samorządy: miejski, powiatowy, wojewódzki, a także MKiDN.

Muzeum prowadzone przez ministerstwo będzie mieć lepsze możliwości pozyskiwania środków celowych na określone wydarzenia, np. większe wystawy, które są bardzo kosztowne. Także kwestie związane z mniejszymi, bieżącymi wydatkami, będziemy mieć zabezpieczone - dodał dyrektor.

W jego planach jest zwiększenie zatrudnienia w Muzeum Zamkowym. Liczba pracowników jest zbyt mała, a teraz są oni tym bardziej niezbędni, w związku z nowymi szansami rozwojowymi, jakie pojawiły się przed tą instytucją. Potrzebni będą np. specjaliści od kontaktów międzynarodowych i obsługi projektów. Obecnie w muzeum zatrudnione są 32 osoby. To zdecydowanie za mało, jak na obsługę zbiorów zamkowych, ruchu turystycznego, angażowanie się w różnego rodzaju projekty czy przygotowanie wystaw - uważa Mikołaj Getka-Kenig.

Na początek liczba nowych etatów w Muzeum Zamkowym ma wzrosnąć o kilka. Wzrost zatrudnienia powinien pójść w parze z powiększeniem bazy lokalowej dla muzeum. Zdaniem dyrektora należy powrócić do przeszłości, kiedy to Muzeum Okręgowe w Sandomierzu było wielooddziałowe i mieściło się w Kamienicy Oleśnickich oraz w kamienicy, w której mieszkał Jarosław Iwaszkiewicz. O te obiekty chce postarać się dyrektor, a oprócz tego w planuje powstanie filii Muzeum Zamkowego w Zawichoście. Poszerzenie bazy lokalowej jest konieczne ponieważ zbiory muzealne nie mieszczą się w zamku, stanowi to duży problem.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz muzeum okręgowe RK Sandomierz
other news

Podobne wiadomości

Sandomierz dopłaci do gospodarki odpadami komunalnymi

Sandomierz dopłaci do gospodarki odpadami komunalnymi

Mimo epidemii Sandomierz ma za sobą całkiem dobry sezon turystyczny

Mimo epidemii Sandomierz ma za sobą całkiem dobry sezon turystyczny

Sandomierz zaprasza na rozmowy o kulturze

Sandomierz zaprasza na rozmowy o kulturze