Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nazywano go „Piotrem Skrzyneckim Pińczowa". Dziś 21. rocznica jego śmierci

21. rocznicę śmierci Jana Góreckiego - fotografika, regionalisty, powszechnie znanego i lubianego obywatela Pińczowa, obchodzono dziś w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

Autor: Marta Gajda

26.07.2020 20:59

image 26.07.2020 Pińczów. Muzeum Regionalne. 22. Koncert Pamięci Jana Góreckiego. Na zdjęciu: Włodzimierz Badurak - burmistrz Pińczowa, Justyna Dziadek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Na wirydarzu muzeum odbył się koncert w wykonaniu Strauss Ensemble. Wystąpiła także sopranistka Marzena Trzebińska. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć melodie filmowe i musicalowe. Pojawiły się piosenki: „Ach jak przyjemnie”, „Ja się boje sama spać” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Oprócz koncertu została zorganizowana wystawa. Jak mówi Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, to ekspozycja składającą się z około 40 archiwalnych fotografii autorstwa Jana Góreckiego, podzielonych tematycznie.

- Wystawa prezentuje przede wszystkim cenne zabytki Pińczowa, krajobrazy, jak również ludzi, ich zwykłe życie codzienne. Pan Jan słynął z tego, że chodził po domach, po mieście i fotografował wszystko to co widział - zaznacza.

Uczestnicy wydarzenia wzięli udział także w wieczorze wspomnień o Janie Góreckim. Dyrektorka przypomniała, że Jan Górecki był nie tylko fotografikiem i dokumentalistą ale także muzealnikiem i opiekunem zabytków. To jak dodaje z jego inicjatywy powstało „Lapidarium”, schronisko zabytkowych nagrobków, ocalałych na cmentarzu parafialnym. Zabiegał on także o odnowienie zabytkowej synagogi.

- Pozostawił po sobie, nie tylko bogate archiwum zdjęć i ważnych historycznie dokumentów, pozostawił przede wszystkim dobrą pamięć jako miłośnik zwierząt, ptaków. Człowiek pełen pasji, humoru i przyjaźni dla ludzi - zaznacza.

Ciepłych słów, wspominając Jana Góreckiego nie szczędził także Włodzimierz Badurak - burmistrz Pińczowa.

- Była to postać barwna. Doskonale wpisał się w nasz krajobraz. Zwano go Piotrem Skrzyneckim Pińczowa, bo tak samo kochał kulturę, tradycję, a przede wszystkim kochał nasze miasto - zaznacza burmistrz.

Jan Górecki w ciągu 30-letniej pracy w pińczowskiej placówce zorganizował ponad 20 wystaw autorskich wykonanych z negatywów i fotografii m.in. „Pińczów i jego mieszkańcy w starej fotografii”, „Pińczów – wrzesień 1939 r.”, „Cmentarze Pińczowa” czy „Pińczowska kolej Dojazdowa 1923-26”. Zmarł w 1999 roku.

Galeria zdjęć Pińczów. Muzeum Regionalne. 22. Koncert Pamięci Jana Góreckiego (26.07.2020) [Zdjęcia: 28]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów Muzeum Regionalne RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

Odwołany koncert w Sandomierzu. Z powodu pandemii

Odwołany koncert w Sandomierzu. Z powodu pandemii

Koncert on-line zakończy festiwal harcerski

Koncert on-line zakończy festiwal harcerski

Koncert kapeli estradowej w staszowskim parku

Koncert kapeli estradowej w staszowskim parku