Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nasi specjaliści uczą jak wszczepiać protezy głosowe

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii szkolą lekarzy laryngologów z całej Polski, w umiejętności wszczepienia protezy głosowej u pacjentów po usunięciu krtani. Kieleccy lekarze są liderami w kraju. Takie zabiegi wykonują już od 20 lat i to w naszym ośrodku przeprowadzanych jest ich najwięcej w Polsce.

Autor: Iwona Murawska

28.05.2021 14:55

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Komentarze

Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otorynolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO informuje, że do tej pory protezy głosowe wszczepiono u ponad 850 pacjentów.

- Wykorzystujemy najbardziej skuteczną metodę wszczepienia protezy głosowej, która nie jest standardowo stosowana we wszystkich klinikach laryngologicznych w Polsce. Natomiast w ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie tą formą rehabilitacji, ponieważ pozwala ono u ponad 90 proc. pacjentów odzyskać głos po całkowitym usunięciu krtani - mówi dr Sławomir Okła.

Wśród lekarzy, którzy biorą udział w szkoleniu jest m.in. Teresa Wójcik ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. Jak mówi, bydgoski ośrodek także przeprowadza zabiegi wszczepienia protezy głosowej, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w ŚCO, więc i lekarze są mniej doświadczeni.

- Najważniejsza informacja, którą uzyskałam od kieleckich specjalistów i którą chcę wprowadzić u swoim ośrodku, to ta, że protezę głosową należy wymieniać nie wtedy, gdy pojawią się z nią jakieś problemy. Tak do tej pory my postępowaliśmy. Natomiast na szkoleniu dowiedziałam się, że taką protezę należy wymieniać regularnie co 3 miesiące. To pozwala pacjentowi uniknąć powikłań - dodała Teresa Wójcik.     

W ubiegłym roku, krtań usunięto u około 860 pacjentów ŚCO, którzy zachorowali na raka krtani. Operacja trwa kilka godzin, a wszczepienie protezy głosowej tylko kilka minut. Po usunięciu krtani i wszczepieniu protezy głosowej pacjent odzyskuje mowę po około dwóch tygodniach.  

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że w przypadku chorych na raka krtani, w pierwszej kolejności lekarze oczywiście walczą o życie pacjenta, ale równie ważny jest później komfort jego życia, w czym znacząco pomaga wszczepienie protezy głosowej.

- Ratowanie życia pacjenta onkologicznego wiąże się z usunięciem narządu zaatakowanego przez nowotwór. W przypadku raka krtani, to dla pacjentów poważny dyskomfort, ponieważ mają utrudnioną komunikację ze światem. Są to sytuacje dramatyczne, dlatego w naszej klinice chirurgii głowy i szyi implantujemy protezę głosową, która pomaga komunikować się z otoczeniem - dodał prof. Stanisław Góźdź.  

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii szkolą lekarzy laryngologów z 13 ośrodków klinicznych z całego kraju, m.in. z Gdańska, Rzeszowa oraz Krakowa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO Stanisław Góźdź RK Kielce Sławomir Okła Teresa Wójcik
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne badania dla kobiet w ŚCO

Bezpłatne badania dla kobiet w ŚCO

Mobilna klinika ŚCO wyrusza w trasę

Mobilna klinika ŚCO wyrusza w trasę

ŚCO rozpoczęło pilotażowe badania w kierunku wirusa HPV

ŚCO rozpoczęło pilotażowe badania w kierunku wirusa HPV

ŚCO będzie produkowało „żywy lek” skuteczny w walce z białaczką i chłoniakiem

ŚCO będzie produkowało „żywy lek” skuteczny w walce z białaczką i chłoniakiem