Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Najwspanialsze arie Verdiego zabrzmią podczas spektaklu Kieleckiego Teatru Tańca

Premierą spektaklu „Pożegnanie Króla: Verdi” Kielecki Teatr Tańca zainauguruje w najbliższy piątek, 18 września, pilotaż ogólnopolskiego projektu Przestrzenie Sztuki. W spektaklu, poza zespołem baletowym Kieleckiego Teatru Tańca, wystąpią grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”, chór kameralny Fermata i orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Autor: Marlena Płaska

16.09.2020 20:42

image 16.09.2020. Kielce. Inauguracja projektu "Przestrzenie sztuki". Konferencja w KTT. Na zdjęciu (od lewej): Elżbieta Szlufik - Pańtak - dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, Grzegorz Sowiński - zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach, Marcin Różycki - wiceprezydent Kielc, Grzegorz Pańtak - zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

W sumie na scenie pojawi się ponad 90 artystów. Widowisko będzie prowadził znany aktor Wojciech Malajkat, który wcieli się w rolę królewskiego błazna.

16.09.2020. Kielce. Inauguracja projektu "Przestrzenie sztuki". Konferencja w KTT. Na zdjęciu: Michał Znaniecki - reżyser spektakluKielce / Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Reżyserem spektaklu inspirowanego tragedią „Król Lear” Williama Szekspira i muzyką Giuseppe Verdiego jest Michał Znaniecki. Widowisko będzie łączyło taniec z operą. Najwspanialsze arie Verdiego wykonają znani śpiewacy operowi: Iga Caban, Renata Dobosz i Anita Maszczyk oraz, jako Król Lear, prof. Jerzy Artysz, urodzony w 1930 roku wybitny artysta operujący barytonem. 

Michał Znaniecki przyznaje, że podczas prac nad spektaklem zaskoczyli go kieleccy seniorzy, którzy są po raz pierwszy na scenie z profesjonalnymi aktorami.

- Mamy tu seniorów bardzo aktywnych, którzy tańczą, śpiewają. Taki projekt był robiony w różnych częściach świata, ale tu zdecydowałem o całkowitym odwróceniu ról. Seniorzy stali się naszymi opiekunami, a nie osobami do opieki, jak było do tej pory, że to tancerze opiekowali się seniorami. Postanowiliśmy wykorzystać ich mądrość życiową, emocjonalną i doświadczenie - powiedział.

Jedna z seniorek, które wystąpią w spektaklu, pani Irena, przyznaje, że grupa jest zaskoczona i oczarowana pracą na scenie.

- Zostaliśmy przez pana reżysera zmobilizowani do tego, żeby uruchomić emocje, o których w ogóle nie myśleliśmy. Przystępując do tego projektu myśleliśmy, że musimy wykonać jakieś elementy ruchowe, nadążając za wspaniałymi, giętkimi tancerzami, ale że my w ogóle się nie odezwiemy, ani nie uśmiechniemy. Tymczasem okazuje się, że na kolejnych próbach jesteśmy zachęcani do kolejnych działań. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni i zastanawiamy się, czy damy radę - mówi.

16.09.2020. Kielce. Inauguracja projektu "Przestrzenie sztuki". Konferencja w KTTKielce / Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Choreograf Sebastian Tobiasz Berg dodaje, że najciekawsze w pracy nad spektaklem było dla niego zderzenie doświadczenia i świetnej techniki kieleckich tancerzy z jego artystycznymi propozycjami.

- Te próby były bardzo ciekawe. Starałem się podchodzić do tancerzy w zupełnie inny sposób i pokazywać im nowe drogi, którymi jeszcze nie pracowali. Wszystko po to, żeby także oni w ramach projektu Przestrzenie Sztuki doświadczyli pewnego eksperymentu, poznali nowe możliwości - wyjaśnia.

Prowadząca chór kameralny Fermata, Ewa Robak i dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala podkreślają, że podczas spektaklu sporym wyzwaniem dla instrumentalistów i chórzystów będzie nietypowe ustawienie na scenie: tyłem do siebie.

Spektakl jest inauguracją projektu Przestrzenie Sztuki. To pilotażowy program Instytutu Muzyki i Tańca i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego pod opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest łączenie w instytucjach kultury artystów związanych z różnymi dziedzinami sztuki.

Aleksandra Dziurosz z Instytutu Muzyki i Tańca podkreśla, że środowisko taneczne od dawna szukało miejsc, które łączyłyby artystów nie związanych etatem z konkretną instytucją.

- Znaleźliśmy Kielecki Teatr Tańca jako instytucję, która wpływa bardzo mocno na rozwój polskiej i zagranicznej sztuki tańca, która kształci wielu artystów i popularyzuje taniec. Teraz przestrzeń, z której tu możemy skorzystać, będą wykorzystywać artyści niezależni - dodała.

16.09.2020. Kielce. Inauguracja projektu "Przestrzenie sztuki". Konferencja w KTTKielce / Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Wiceprezydent Kielc Marcin Różycki dodał, że wartością projektu jest nie tylko integracja znakomitych artystów, ale też dodatkowa promocja poprzez emisję spektaklu, który zostanie zarejestrowany przez TVP3 Kielce.

W Kielcach poza spektaklem, Przestrzenie Sztuki będą się składać jeszcze z trzech elementów. Kolejne to: warsztaty filmowania i montażu tańca skierowane do twórców związanych z tą tematyką oraz warsztaty dla seniorów pokazujące, jak korzystny wpływ taniec ma na nasze zdrowie - mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor KTT.

- Uruchomiliśmy już trzy grupy. Jeśli będzie większe zainteresowanie, to uruchomimy kolejne. Rozpoczęłam już cykl wykładów poświęconych wpływowi tańca na zdrowie fizyczne, psychiczne, kontakty międzyludzkie, także między kobietą, a mężczyzną. Taniec można uprawiać przez całe życie, dopóki chce się żyć i być zdrowym - wyjaśnia. Dodaje, że w kolejnym roku projekt zostanie poszerzony o inne grupy społeczne, np. osoby na wózkach.

Czwarty, ostatni element projektu koordynowanego przez Kielecki Teatr Tańca będzie polegał na rezydencji dla artystów, którzy potrzebują miejsca do produkcji spektakli lub warsztatów.

- Kielecki Teatr Tańca da przestrzeń i warunki twórcom z innych regionów do pracy, a oni odwdzięczą się nam np. organizując warsztaty tańca dla naszych odbiorców - wyjaśnia Grzegorz Pańtak z KTT.

Kielecki Teatr Tańca jest wśród ośmiu instytucji wybranych do projektu Przestrzenie Sztuki z całej Polski. Każdy z ośrodków otrzymał 200 tys. zł na realizację przedsięwzięć związanych z teatrem lub tańcem. Pilotaż potrwa do końca 2020 roku. Artyści mają nadzieję, że projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Galeria zdjęć Kielce. Spektakl "Pożegnanie Króla: Verdi" (16.09.2020) [Zdjęcia: 42]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Filharmonia Świętokrzyska Chór Fermata Kielecki Teatr Tańca Uniwersytet Trzeciego Wieku Jacek Rogala Marcin Różycki Grzegorz Pańtak Elżbieta Pańtak projekt Przestrzenie Sztuki
other news

Podobne wiadomości

Elvis Presley w gościnie u „Kopciuszka”. Za nami premiera widowiska w KTT

Elvis Presley w gościnie u „Kopciuszka”. Za nami premiera widowiska w KTT

Kielecki teatr w tanecznej elicie

Kielecki teatr w tanecznej elicie

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na „Dziadka do orzechów”

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na „Dziadka do orzechów”

Kielecki Teatr Tańca w tym roku świętuje 25-lecie istnienia

Kielecki Teatr Tańca w tym roku świętuje 25-lecie istnienia