Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Najmniejsza ważka Europy mieszka niedaleko Sielpi

Iglica mała - najmniejsza ważka w Europie zdecydowała się zamieszkać na podmokłych torfowiskach niedaleko Sielpi. W związku z tym przyrodnicy zadbali o ten rzadki i zagrożony w Polsce gatunek. Stworzyli dla niej odpowiednie warunki do rozrodu - małe zbiorniki wodne tzw. torfianki.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

11.06.2020 13:35

image Iglica mała Fot. / Jakub Błędowski

Iglica małaFot. Jakub Błędowski

Iglica mała jest pod ścisłą ochroną. Ważka ta osiąga długość do 3 centymetrów, ma srebrno-niebieski kolor.

Jak mówi Jacek Oleś, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Stąporków, w całej Polsce występuje jedynie 40 stanowisk, gdzie została zlokalizowana. W województwie świętokrzyskim pierwszy odnotowany przypadek stwierdzono w gminie Smyków niedaleko Sielpi.

- Jest bardzo cenna i występuje w czerwonej księdze zagrożonych gatunków. Jest to jedyny gatunek owada w Polsce, który jest chroniony strefą ochronną - mówi leśnik.

Występuje wyłącznie na terenach podmokłych. Jej życie jest bardzo krótkie, bo zaobserwować ją można jedynie od maja do lipca. Jak dodaje Jacek Oleś, wieloletnia susza jest zagrożeniem dla gatunku, dlatego z inicjatywy Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego utworzono specjalne strefy rozrodu tzw. torfianki na terenie chronionym.

- Ważka do swojego rozwoju potrzebuje lustra wody. W związku z tym został wybrany torf na obszarze około 5 metrów kwadratowych. W wykopanym zbiorniku zebrała się woda, dzięki czemu ważka będzie mogła się rozmnażać - dodaje leśnik.

Torfianki posłużą nie tylko do rozrodu iglicy małej, ale też innych gatunków owadów np. zalotki większej - ważki, która również objęta jest ścisłą ochroną.

Strefę ochronną w promieniu 100 metrów od stanowiska występowania ważki, na wniosek Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, ustaliła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Wykonanie torfiankiFot. Zbigniew Fijewski

TorfiankaFot. Piotr Ciepłuch

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sielpia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Nadleśnictwo Stąporków Jacek Oleś ważka torfianki Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne
other news

Podobne wiadomości

Nowa wielka atrakcja Sielpi

Nowa wielka atrakcja Sielpi

Sielpia przygotowuje się do sezonu letniego

Sielpia przygotowuje się do sezonu letniego

Poszukiwacze skarbów w Sielpi. Znaleźli fragmenty broni

Poszukiwacze skarbów w Sielpi. Znaleźli fragmenty broni

Sielpia będzie gotowa na lato

Sielpia będzie gotowa na lato