Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nadzieje polskiej pianistyki zagrały na scenie szkoły muzycznej w Kielcach

Utalentowani, młodzi pianiści wystąpili w koncercie pod hasłem: „Przed wielkim Konkursem Chopinowskim z orkiestrą kameralną Filharmonii Narodowej”. Wydarzenie odbyło się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

25.04.2021 18:15

image 25.04.2021. Kielce. Koncert "Przed wielkim Konkursem Chopinowskim z orkiestrą kameralną Filharmonii Narodowej". Na zdjęciu: Wojciech Kępa Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

W stolicy Świętokrzyskiego zaprezentowali się artyści, pochodzący z różnych części Polski: Wojciech Kępa z Bydgoszczy, Michalina Rzeszutek i Michał Kulbacki z Wrocławia, Wiktoria Browarek z Gdańska, Mikołaj Plak z Warszawy i Eryk Parchański z Kielc.

Artur Jaroń, dyrektor kieleckiej szkoły muzycznej i jednocześnie gospodarz koncertu podkreślił, że są to obiecujący pianiści.

- Są to studenci bądź dyplomanci szkół średnich, więc dla nich taka możliwość zagrania z profesjonalną orkiestrą to jest rzecz absolutnie fantastyczna - powiedział.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki współpracy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach z Podkarpacką Fundacją Rozwoju Kultury. Jej prezesem jest wybitny pianista, profesor Jarosław Drzewiecki. To on zaprosił do Kielc orkiestrę kameralną Filharmonii Narodowej.

Jak wyjaśnił Jan Lewtak, kierownik artystyczny orkiestry, dla zawodowych muzyków występ z młodymi pianistami był ciekawy i pouczający.

- Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy z pianistów pierwszy raz grają z orkiestrą. Wiemy też jak ważne dla przyszłego solisty jest doświadczenie. Musimy więc tym młodym ludziom pomagać, co nie jest łatwym zadaniem, ponieważ każdy gra inaczej, a poza tym ci młodzi ludzie najczęściej są skupieni na tym, jak sami grają. To dla nas bardzo świeży projekt, pouczający nas, ale też dający dużo satysfakcji - stwierdził.

Jedyny kielczanin, który wziął udział w koncercie, Eryk Parchański, cieszył się z możliwości współpracy z takim zespołem.

- Trema zawsze będzie, większa lub mniejsza, niezależnie gdzie by się grało. Cieszę się, że mogę wystąpić z tą znakomitą orkiestrą. To najlepsza orkiestra, z jakimi do tej pory miałem okazję grać. Doskonale się z nimi współpracuje - ocenił.

Z powodu epidemii wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności, ale zapis całego wydarzenia można zobaczyć na internetowej stronie Radia Kielce.

Galeria zdjęć Kielce. Koncert "Przed wielkim Konkursem Chopinowskim z orkiestrą kameralną Filharmonii Narodowej" (25.04.2021) [Zdjęcia: 46]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Artur Jaroń RK Kielce Eryk Parchański Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Filharmonia Narodowa
other news

Podobne wiadomości

Bach i Chopin kameralnie w Radiu Kielce [OGLĄDAJ]

Bach i Chopin kameralnie w Radiu Kielce [OGLĄDAJ]

Bach i Chopin zabrzmią w szkole muzycznej i na antenie Radia Kielce

Bach i Chopin zabrzmią w szkole muzycznej i na antenie Radia Kielce

Przed Konkursem Chopinowskim koncert w kieleckiej Szkole Muzycznej

Przed Konkursem Chopinowskim koncert w kieleckiej Szkole Muzycznej