Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Na polskim niebie można obserwować kometę Neowise

Na polskim niebie jeszcze przez najbliższych kilkanaście dni możemy obserwować kometę C/2020 F3 Neowise. Kometę można zobaczyć bez użycia specjalistycznego sprzętu, ale lepszy widok uzyskamy przy pomocy lornetki lub nawet prostej lunety.

11.07.2020 19:13
Źródło: IAR

image C/2020 F3 (NEOWISE) widoczna na nocnym niebie 8 lipca 2020 Fot. Valentin G. Photographie / wikipedia

Obiekt został odkryty w marcu i jest pierwszą tak dobrze widoczną kometą w tym roku. Wcześniej na naszym niebie miały pojawić się komety Atlas i Swan, jednak ich obserwacja była utrudniona.

- Kometa Neowise jest więc prawdziwą sensacją dla wszystkich miłośników nocnego nieba - mówi astronom Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik.

- Najlepszy moment do jej obserwacji to godzina przed wschodem słońca. Komety trzeba szukać nisko nad horyzontem - powiedział astronom. Kometa będzie widoczna jeszcze przez najbliższych kilkanaście dni, jednak jej widoczność z biegiem czasu będzie coraz gorsza.

Kometę można obserwować od około północy do wschodu słońca. Należy szukać jej nad północnym, a później na północno-wschodnim horyzontem. Warto się pospieszyć, ponieważ następna okazja do obserwacji komety Neowise w pobliżu Ziemi nastąpi dopiero za 4000 lat.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ciekawostki