Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Muzyczny spacer po zamku z Piotrem Rubikiem

Piotr Rubik, muzyk, kompozytor i dyrygent nagrywał dzisiaj muzyczny spacer po Zamku Królewskim w Sandomierzu. Jest on jednym z elementów projektu ministerstwa kultury pn. „Ferie po królewsku online w 7 rezydencjach królewskich”.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

12.01.2021 18:12

image 12.01.2021 Sandomierz. Piotr Rubik na sandomierskim zamku Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Muzykowi towarzyszyło dwoje dzieci Julia i Jakub. Artysta uczy ich dyrygowania na przykładzie swojej piosenki „Niech mówią, że to nie jest miłość”. Zajęciom towarzyszą opowieści z wątkami muzycznymi o zamku prezentowane przez jedną z pracownic Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Piotr Rubik stwierdził, że jest to bardzo dobre połączenie, ponieważ sam nie jest ekspertem od dziejów sandomierskiego zamku, ale po dzisiejszym spotkaniu na pewno będzie wiedział znacznie więcej. Dodał, że jego piosenka świetnie nadaje się do zajęć z dyrygentury, ponieważ jest znana, melodyjna, ma bardzo wiele różnych rytmów, więc można pobawić się muzyką.

Jego zdaniem - dyrygowanie polega na tym, aby wydobyć z dużego zespołu ludzi pozytywną energię i wtedy zawsze koncert będzie udany. Członkowie orkiestr to przeważnie bardzo dobrzy instrumentaliści. Wiadomo, że potrafią grać, chodzi jednak o coś więcej w roli dyrygenta.
Piotr Rubik powiedział, że lubi pracować z dziećmi i sprawia mu to przyjemność. Traktuje je poważnie i czuje się w ich towarzystwie bardzo dobrze. Jego zdaniem - muzyczny spacer po rezydencjach królewskich to dobry pomysł, ponieważ poprzez zabawę można przybliżyć muzykę i kulturę.

Ferie online można oglądać m.in. na profilu facebookowym Muzuem Okręgowego w Sandomierzu oraz pozostałych instytucji kultury biorących udział w tym projekcie: m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Łazienek oraz krakowskiego Wawelu.

Iwona Łukawska, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu powiedziała, że ministerialny projekt na ferie, to kolejny pomysł na szeroką promocję nie tylko zamku, ale również całego Sandomierza. Znalezienie się w gronie 6 innych znamienitych rezydencji królewskich jest nobilitujące, dlatego muzeum w Sandomierzu chętnie przystępować będzie do kolejnych projektów resortu kultury.

Przypomnijmy - w ramach projektu feryjnego w sandomierskim zamku nagrane zostały materiały z udziałem aktorki Joanny Moro oraz Idy Nowakowskiej - tancerki i prezenterki telewizyjnej.

Spacery wirtualne od pierwszych dni zimowych wakacji są dostępne w sieci.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zamek w Sandomierzu muzeum okręgowe ferie zimowe Piotr Rubik RK Sandomierz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
other news

Podobne wiadomości

Wisła Sandomierz traci piłkarza

Wisła Sandomierz traci piłkarza

Rafał Wójcik na dłużej w Wiśle Sandomierz

Rafał Wójcik na dłużej w Wiśle Sandomierz

Sandomierz inwestuje w odnawialne źródła energii

Sandomierz inwestuje w odnawialne źródła energii

Sandomierz stawia na bezpieczną i nowoczesną gospodarkę odpadami

Sandomierz stawia na bezpieczną i nowoczesną gospodarkę odpadami