Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Muzeum zaprasza na wirtualny spacer

Wirtualny spacer po dawnej, zapomnianej wsi będzie można odbyć jeszcze w tym tygodniu. Nową wędrówkę przygotowuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Pozwoli ona poznać historię i kulturę ludową naszego regionu.

Autor: Dorota Klusek

13.10.2020 14:27

image Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Dotychczasowy spacer po skansenie nie odpowiada już wymaganiom technicznym, stąd pomysł na opracowanie nowego programu - mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej. - Tworzenie takiego spaceru to finansowo dość poważne przedsięwzięcie. W sukurs przyszło nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a właściwie Narodowe Centrum Kultury, które jest dysponentem środków ogłaszając w marcu program „Kultura w sieci”. Był to program związany z tym, że po wybuchu pandemii instytucje kultury niemal z dnia na dzień przeniosły dwoje działania do Internetu - wyjaśnia rzecznik.

Beata Ryń podkreśla, że nowy spacer po Tokarni odbiega od tego, co przedstawiają inne muzea.

- Chcieliśmy, żeby to było coś więcej niż tylko prezentacja panoram przepięknych obiektów Parku Etnograficznego w Tokarni. Zależało nam, żeby to była bardziej wirtualna podroż po dawnej wsi i tak też się stało - dodaje.

Podróż w czasie umożliwią takie elementy jak ponad trzy godziny audycji i muzyki Piotra Gana, nazywanego Kolbergiem Kielecczyzny, ponad 3 tysiące zdjęć Pawła Pierścińskiego i kilkadziesiąt fotografii Janusza Buczkowskiego. Życie w dawnej wsi pokazują również filmiki, które powstały w czasie pandemii, a teraz wzbogaciły spacer.

Oczywiście nie zabrakło obrazów, ukazujących współczesny skansen.

- Pokazujemy widoki zrealizowane latem, park, który pachnie kwiatami i łanami zbóż - mówi Beata Ryń.

Korzystając z wirtualnego spaceru będzie można zajrzeć do każdego z obiektów i dokładnie im się przyjrzeć. To szczególnie ważne teraz, kiedy większość z nich jest wyłączona ze zwiedzania. Zaletą nowego spaceru jest to, że będzie on mógł być na bieżąco aktualizowany i rozwijany.

Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało na realizację projektu prawie 70 tys. zł. Jak dodaje Beata Ryń, nie był wymagany wkład własny.

- To ukłon w stronę instytucji kultury, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. To dało ogromne pole do popisu, ale też konkurencja była ogromna - zauważa.

Zgodnie z założeniem projektu, wirtualny spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni zostanie też udostępniony na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.

-  To zwiększy nam zasięg spaceru i mam nadzieję, że również przysporzy nowych osób, które nas odwiedzą. A ja tylko przypomnę, że na Facebooku mamy ponad 14 tysięcy odbiorców. Warto się tymi statystykami chwalić - zaznacza Beata Ryń.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

skansen Tokarnia Muzeum Wsi Kieleckiej RK Kielce KULTURA ONLINE
other news

Podobne wiadomości

KULTURA ONLINE. Tokarnia ujawnia gdzie „mieszkają

KULTURA ONLINE. Tokarnia ujawnia gdzie „mieszkają" pszczoły

KULTURA ONLINE. Na przednówku Tokarnia poleca zupę z pokrzywy

KULTURA ONLINE. Na przednówku Tokarnia poleca zupę z pokrzywy

KULTURA ONLINE. Tokarnia zaprasza na spotkanie pod krzyżem

KULTURA ONLINE. Tokarnia zaprasza na spotkanie pod krzyżem

KULTURA ONLINE. Tokarnia zaprasza do izby szynkowej

KULTURA ONLINE. Tokarnia zaprasza do izby szynkowej