Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma nowego szefa

Iwona Łukawska, archeolog i etnograf została od dziś osobą pełniącą obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

04.11.2020 20:32

image 04.11.2020 Sandomierz. Na zdjęciu Iwona Łukawska - p.o. dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Fot. / UM Sandomierza

Zgodnie z umową o współprowadzeniu tej placówki, decyzję o tym podejmuje większość partnerów. Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec jako główny organ prowadzący tę instytucję kultury proponował, aby pełniącą obowiązki dyrektora muzeum była Kinga Kędziora-Palińska. 

Swoją propozycję argumentował tym, że były dyrektor Dominik Płaza rekomendował ją na to stanowisko. Innego zdania byli jednak pozostali partnerzy tj. ministerstwo kultury, marszałek województwa i władze powiatu, którzy jednomyślnie zaproponowali Iwonę Łukawską do objęcia tej funkcji.

Iwona Łukawska pracuje w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu od 1998 roku, w tym czasie pełniła także obowiązki głównego inwentaryzatora zbiorów, w latach 2015-18 upoważniona była do zastępowania dyrektora i reprezentowania muzeum we wszystkich sprawach merytorycznych, w tym nadzorowania zadań służbowych pracowników.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że szanuje decyzje pozostałych organizatorów, którzy w uzasadnieniu wyboru podkreślali długoletnie doświadczenie w pracy muzealnej Iwony Łukawskiej oraz bardzo dobrą znajomość tej placówki. Jego zdaniem, do momentu wyboru dyrektora Muzeum Okręgowego nie powinny być podejmowane - jak się wyraził - żadne gwałtowne decyzje.

Nie wyznaczono jeszcze terminu ogłoszenia konkursu na dyrektora muzeum w Sandomierzu. Organy prowadzące najpóźniej muszą obsadzić to stanowisko do 4 listopada 2021 roku. Były dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Płaza wygrał konkurs na dyrektor Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi.

Iwona Łukawska jest autorką i współautorką wielu wystaw etnograficznych oraz wydarzeń kulturalnych promujących i popularyzujących tradycje ludowe regionu świętokrzyskiego, a także realizatorką filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce etnograficznej, zrealizowanych w ramach programów ministra kultury.

W 2007 roku została uhonorowana nagrodą marszałka województwa świętokrzyskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz Dyrektor muzeum okręgowe RK Sandomierz
other news

Podobne wiadomości

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zmienia pracę

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zmienia pracę