Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Muzea i galerie czekają na gości. Kuszą atrakcjami [INFORMATOR]

Nos i usta wciąż muszą być zasłonięte, obowiązuje dezynfekcja oraz dystans społeczny. W reżimie sanitarnym działalność mogą wznowić muzea, galerie sztuki i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Wiele placówek otwarło się już dziś. W niektórych na zwiedzających czekają niespodzianki.

Autor: Dorota Klusek

04.05.2021 17:04

image 15.11.2020. Oblęgorek. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - oddział Muzeum Narodowego w Kielcach Fot. Robert Felczak / Radio Kielce
Komentarze

Muzeum Wsi Kieleckiej

Dobre informacje dla turystów ma Muzeum Wsi Kieleckiej. Od najbliższej soboty, 8 maja, dostępne będą dla zwiedzających wnętrza obiektów w Parku Etnograficznym w Tokarni. Jak podkreśla Beata Ryń, rzecznik muzeum, po prawie roku zabytkowe budynki znów zostaną otwarte.

- Myślę, że ucieszy państwa ta informacja, ponieważ pytaliście o nią bez mała od roku. Wiemy, że chcecie przyjeżdżać do skansenu, a możliwość zwiedzenia wnętrz jest atutem -  wyjaśnia.

Na razie po Parku Etnograficznym w Tokarni można spacerować. Zresztą, jak zauważa Beata Ryń, z tej formy w majówkę skorzystało wiele osób.

- W weekend majowy odwiedziliście nas bardzo licznie. Cieszymy się, że przychodzicie do nas wraz ze swoimi pupilami - dodaje.

Park Etnograficzny w Tokarni czynny jest od poniedziałku do niedzieli, w godz. 10-18.

Od środy, 5 maja, otwarty będzie Dworek Laszczyków, gdzie wciąż prezentowana jest wystawa o Papieżu Polaku „Jan Paweł II. Świadek wojny, człowiek pokoju”. Będzie czynna do 27 czerwca.

Natomiast od 8 maja dla turystów indywidualnych udostępniona zostanie ekspozycja w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 8-16.

Muzeum Narodowe w Kielcach

Od wtorku, 4 maja, znów czynne są oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach. Można zwiedzać barokowe wnętrza Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, oglądać dzieła w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

Z kolei w Dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku prezentowana jest nowa wystawa „Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim”. To spotkanie z trzema wybitnymi malarzami: Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim, którzy odegrali znaczącą rolę w życiu Henryka Sienkiewicza. Wystawa będzie czynna do 31 października.

Natomiast do 30 maja w Muzeum Dialogu Kultur na Rynku w Kielcach prezentowani są twórcy katedry ormiańskiej we Lwowie.

Poza tym możliwy jest spacer po wiosennym ogrodzie włoskim i parku Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Zwiedzanie odbywa się indywidualnie lub rodzinnie, w grupach zorganizowanych w ograniczonej liczebności: w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - 15 osób, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i Muzeum Dialogu Kultur - 10 osób.

Przed kasą biletową, szatnią, sklepem z pamiątkami może przebywać tylko jedna osoba, pozostałe muszą czekać w odstępach dwumetrowych.

Audioprzewodniki pozostają niedostępne dla zwiedzających.

Muzeum Historii Kielc

Od 4 maja w Muzeum Historii Kielc otwarte dla zwiedzających są wystawy: stała oraz czasowe: „Podarunki. Depozyty. Odkrycia” i „Meteoryty z kolekcji Krzysztofa Sochy”. Ekspozycje czasowe zostały przedłużone i będzie można je zwiedzać do 4 lipca 2021 roku.

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach

Do 21 maja została przedłużona wystawa prac Sylwestra Ambroziaka, zatytułowana „Niewinność”. Zajmuje ona Galerię Górną i Dolną BWA w Kielcach. Natomiast w Galerii Małej prezentowane są fotografie Magdaleny Szczoczarz „Home away from home”.

Galeria jest czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach: 11-18.

Wzgórze Zamkowe

Od wtorku, 4 maja, otwarte zostały instytucje na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej czynna jest wystawa stała, a także czasowa   zlokalizowana na dziedzińcu „Ryzyko na co dzień. Saperzy z CPdMZ”. Natomiast w Instytucie Dizajnu, w czytelni można zobaczyć wystawę „To miło, że Warszawa jest w Kielcach. Plakaty Oli Jasionowskiej” a w przestrzeni instytutu ekspozycję „Przedmioty Domowe. Rzeczy w życiu człowieka”.

Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego dodaje, że by zachęcić gości do odwiedzenia tej instytucji, przygotowano niespodziankę.

- Postanowiliśmy pobudzić zwiedzenie na Wzgórzu Zamkowym, dlatego wszystkie wystawy będą dostępne bezpłatnie do końca maja - zapowiada.

Ta promocja obejmie także kolejną wystawę, której otwarcie jest planowane na 14 maja. W Galerii Głównej zostanie pokazanie „Szkło w kolekcji BWA Sandomierz”.

Wejścia na wystawy i ekspozycję w określonych godzinach - o każdej pełnej godzinie zegarowej. Godziny otwarcia: wtorek-piątek w godz. 10-17, sobota-niedziela w godz. 11-17, poniedziałek - nieczynne. Wstęp tylko dla osób w maseczkach i rękawiczkach ochronnych. Limit osób na jedno wejście - 10.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Na małych gości czeka Muzeum Zabawek i Zabawy i jego stała ekspozycja. Trwa praca nad nową wystawą: „Tyci, tyci przedstawienie... jak na dużej scenie”. Powróci cykl #spotkajmysięwniedzielę, a z nim 9 maja rodzinne warsztaty „Z życia animowanych bohaterów” - animacja zagraniczna.

Jeszcze w maju odbędą się warsztaty rodzinne „Muzeum Zabawek i Zabawy - zaszyfrowana historia budynku”.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”

Już od 4 maja w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” można na żywo obejrzeć wystawę „Andrzej Strumiłło. Pielgrzym z okiem otwartym”. Jej wernisaż odbył się online 24 kwietnia. Opowiada o Azji widzianej przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Galeria jest czynna od wtorku do piątku, w godz. 11-18, a w sobotę i niedzielę 10-17.

Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Od wtorku, 4 maja, znów na turystów czeka Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Obiekt jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 10-17 (ostatnie wejście o godzinie 16), a także w sobotę i w niedzielę, w godz. 11-17. Wejścia odbywają się co godzinę.

W dworku może przebywać jednorazowo 11 osób (zwiedzanie indywidualne).

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku

„Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku znów jest czynny dla zwiedzających. Synagogę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17.

Natomiast w niedzielę, 9 maja, w synagodze w Chmielniku odbędzie się wernisaż rzeźb izraelskiego artysty i więźnia Treblinki, Samuela Willenberga. 15 rzeź zostało wyeksponowanych wokół szklanej bimy.

Wydarzenie, połączone z performatywnym czytaniem wspomnień artysty i przypomnieniem pamiętnikarskich świadectw Holokaustu, odbędzie się przy ograniczonej liczbie publiczności, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ekspozycja rzeźb będzie dostępna w synagodze do końca czerwca.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 15, od zwiedzania wystawy i lektury wspomnień Willenberga - z obozu Zagłady w Treblince, którego był więźniem i jednym z nielicznych ocalałych. Aktorka kielecka Ewa Lubacz przedstawi także fragment wojennych wspomnień żydowskich dzieci: Mary Berg i Dawida Rubinowicza, z towarzyszeniem skrzypiec w wykonaniu Antoniny Lach.

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach był otwarty, ale od 4 maja można zwiedzać zamkowy skarbiec, wejść na basztę kwadratową, na wieżę więzienną zamkową i do ciemnego lochu. Swoje podwoje otworzyła też kamienica „Niemczówka”, w której znajduje się między innymi Muzealna Izba Pana Wołodyjowskiego.

We wszystkich instytucjach obowiązuje zasada DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl Tokarnia Muzeum Zabawek i Zabawy Ciekoty Szklany Dom Michniów Wzgórze Zamkowe Oblęgorek Muzeum Dialogu Kultur Muzeum Historii Kielc Muzeum Narodowe Chęciny Pałac Biskupów Krakowskich BWA dworek Laszczyków Muzeum Wsi Kieleckiej Dom Praczki pałacyk Sienkiewicza Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej RK Kielce Instytut Dizajnu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Zamek Królewski