Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mural przypomni o osobie i twórczości Władysława Maleckiego

Twórczość malarza Władysława Maleckiego ma przypomnieć mural, który powstaje na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Masłowie. Malowidło ma mieć wymiary: 3 na prawie 11 metrów. Prace rozpoczęły się w środę.

Autor: Dorota Klusek

24.09.2020 17:44

image 24.09.2020. Masłów. Mural na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II Fot. / CEiK „Szklany Dom”

24.09.2020. Masłów. Mural na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II. Z takich obrazów będzie się składał malowidłoFot. CEiK „Szklany Dom”

Pomysł stworzenia muralu wyszedł ze strony Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Dyrektor tej instytucji, Wojciech Purtak wyjaśnia, że najważniejszym celem było przywrócenie pamięci o Władysławie Maleckim.

- Malarzu, który urodził się w Masłowie, później nie był związany z tym miejscem. Był pejzażystą, działał pod koniec XIX wieku, należał do szkoły monachijskiej. Zmarł w całkowitym zapomnieniu, a teraz jego obrazy znów są popularne, zresztą można je oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach - wyjaśnia.

Mural powstaje na ścianie szkoły w Masłowie. Wykonują go uczniowie pod okiem artysty, plastyka, Igora Kowalczyka, który ma na swoim koncie już wiele malowideł, istniejących w Kielcach.

- Projekt, to jest jakby kolaż pejzaży Władysława Maleckiego. Te prace traktujemy nowocześnie, ze względu na podział, ale chciałem, żeby młodzież podjęła próbę malowania na dużej powierzchni - tłumaczy. - Są to młodzi ludzie, których interesuje plastyka, malarstwo, a wiemy, że malarstwo ścienne jest fajne, bo można się sprawdzić na dużym formacie i każdy może je oglądać. Niezależnie od tego, co namalujemy, już sam format robi wrażenie - mówi.

Jednak duży obraz, to też większe wyzwanie. - Nie jest łatwy, bo trzeba mieć chociażby przestrzenną wyobraźnię, ale jestem tu po to, żeby uczniom pomóc - dodaje Igor Kowalski.

Uczniowie z ciekawością zabrali się do pracy. Ósmoklasistki Natalia Grzejszczyk i Alicja Ryś wyjaśniły, że każdy ma do namalowania swoją część.

- Mural został podzielony na części i każda grupa składająca się z dwóch osób ma swoją pracę do wykonania. My jesteśmy dwójką, która maluje kapliczkę koło zachodu słońca i właśnie czekamy na swoją kolej - zaznaczyły.

Dziewczyny dodały, że dzięki projektowi poznały postać Władysława Maleckiego.

- Był bardzo uzdolnionym artystą, który wiele osiągnął w swoim życiu i chcemy właśnie pokazać, jakie piękne obrazy malował. Dzięki temu projektowi wiele się o nim dowiedziałam i teraz z dumą będę malowała jego obraz - przyznała Natalia Grzejszczyk.

Mural ma zostać oficjalnie odsłonięty w przyszłym tygodniu. Dofinansowanie na przedsięwzięcie pochodzi z programu „Bardzo Młoda Kultura”.

24.09.2020. Masłów. Mural na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła IIFot. CEiK „Szklany Dom”

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Masłów Ciekoty Szklany Dom mural RK Kielce program Bardzo Młoda Kultura Wojciech Purtak
other news

Podobne wiadomości

Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Zdobądź dofinansowanie

Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Zdobądź dofinansowanie

Mural z dwukrotną polską noblistką zdobi korytarz ożarowskiej szkoły

Mural z dwukrotną polską noblistką zdobi korytarz ożarowskiej szkoły

Pacanów chce być jak Maroko. Powstanie tam bajkowy mural

Pacanów chce być jak Maroko. Powstanie tam bajkowy mural

Patriotyczny mural w Pińczowie. A na nim symbole regionu

Patriotyczny mural w Pińczowie. A na nim symbole regionu