Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

MSWiA w sprawie akcji „Bitwa o wozy": rozstrzygnięcie po pisemnym potwierdzeniu frekwencji przez PKW

Obecnie MSWiA czeka na pisemne potwierdzenie przez PKW frekwencji wyborczej w poszczególnych gminach. Po otrzymaniu tych danych poinformujemy o szczegółach rozstrzygnięcia akcji „Bitwa o wozy" - poinformowało we wtorek PAP MSWiA.

30.06.2020 12:41
Źródło: PAP

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

20 czerwca na konferencji prasowej MSWiA zapowiedziało profrekwencyjną akcję „Bitwa o wozy". Jak informował wtedy wiceszef tego resortu Maciej Wąsik, po jednej z gmin do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w wyborach 28 czerwca z każdego z województw otrzyma środki na sfinansowanie średniego wozu gaśniczego.

Z informacji resortu spraw wewnętrznych i administracji wynika, że w 2020 roku dofinansowano zakup rekordowej, jak zaznaczono, liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym, a warunkiem tego było, aby samorząd przekazał wkład własny w wysokości 200 tys. zł.

Jak jednak zaznaczono, część samorządów - zazwyczaj poniżej 20 tys. mieszkańców - nie miała wkładu własnego. To właśnie do nich skierowana została akcja "Bitwa o wozy".

Zgodnie z wytycznymi MSWiA 16 nowych średnich wozów ratowniczo-gaśniczych trafi do gmin do 20 tys. mieszkańców, które w każdym województwie osiągną największą procentową frekwencję wyborczą w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Jak poinformowało MSWiA, w przypadku uzyskania najwyższej procentowej frekwencji wyborczej w więcej niż jednej gminie w danym województwie, będą brane pod uwagę: liczba wyjazdów OSP w 2019 r., liczba strażaków mogących brać czynny udział w działaniach ratowniczych i dyspozycyjność danej OSP.

Zgodnie z procedurą, jednostki OSP z gmin, które osiągną najwyższą procentową frekwencję, będą musiały złożyć wniosek o sfinansowanie zakupu wozu.