Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

MSPO to szansa zarówno dla miasta, jak i regionu [OGLĄDAJ]

- MSPO służy budowaniu bezpieczeństwa Polski i wpisuje się dobrze w strategię zrównoważonego rozwoju, wspierając polskie firmy z branży przemysłu zbrojeniowego - stwierdził Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce podczas oficjalnego otwarcia 28. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Jak zaznaczył, epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na branżę targową, tym bardziej należy się cieszyć, że mimo przeciwności udało się zorganizować to wydarzenie.

Autor: Monika Miller , Michał Kita

08.09.2020 14:51 / Aktualizacja 08.09.2020 18:39

image 08.09.2020 Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu (od lewej): marszałek Andrzej Bętkowski, wicewojewoda Rafał Nowak, wiceminister Anna Krupka, senator Krzysztof Słoń, wicemarszałek Marek Bogusławski, Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Sławomir Gierada - radny sejmiku województwa Fot. / ŚUW

Galeria zdjęć

08.09.2020 Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego(Zdjęcia: [15])

- Tym większą mamy satysfakcję, że się udało. Frekwencja również jest całkiem przyzwoita jak na to wydarzenie. Oczywiście nie taka, jakiej byśmy oczekiwali, ale ta będzie z pewnością dopiero za rok. Od samego początku powtarzałem ten aspekt, że również taką sytuację kryzysową należy wykorzystywać. To szansa zarówno dla miasta, jak i regionu, ponieważ MSPO to jedyna w tym roku tak duża wystawa zbrojeniowa w Europie. Zobaczymy, jak to zostanie ocenione. Pozostały nam jeszcze dwa dni, natomiast ten pierwszy dzień daje powody do zadowolenia - dodaje.

08.09.2020. Kielce. Otwarcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Przemawia Andrzej Mochoń - prezes Targów KielceFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Andrzej Mochoń podziękował za zaangażowanie w starania o zorganizowanie tegorocznego salonu obronnego premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także świętokrzyskim parlamentarzystom, w tym m.in. Krzysztofowi Lipcowi, wiceministrowi spraw zagranicznych Piotrowi Wawrzykowi i poseł Agacie Wojtyszek.

08.09.2020 Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu: wojewoda Zbigniew KoniuszFot. ŚUW

- Może powiem nieszablonowo, ale tegoroczne targi wcale nie są małe, jak niektórzy sądzą - stwierdził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Może rzeczywiście liczba eksponatów jest mniejsza, ale mam nadzieję, że liczba podpisanych umów będzie za to większa. To, co widziałem, jest naprawdę imponujące w rozmiarach, ale także w technologii. Sądzę, że było to potrzebne i mądre posunięcie, że te targi się odbyły - powiedział.

08.09.2020 Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu (od lewej): wiceminister Anna Krupka, marszałek Andrzej Bętkowski, wicewojewoda Rafał Nowak, senator Krzysztof SłońFot. UMWŚ

Wiceminister sportu Anna Krupka podkreśla, że z zadowoleniem należy przyjąć, że w tegorocznym MSPO bierze udział Polska Grupa Zbrojeniowa. Jak zaznacza, jest to możliwe między innymi dzięki staraniom bardzo wielu osób.

- Nasze wspólne działania doprowadziły do tego, że te targi mogą się odbywać, mimo że konkurencyjne wystawy w Paryżu czy Londynie nie odbywają się. Myślę, że to także ogromny atut tegorocznego MSPO. Jestem przekonana, że przełoży się to na niewątpliwy sukces Targów Kielce, mimo mocno ograniczonej formuły z uwagi na pandemię - dodała.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przypomniał, że pierwotnie były wątpliwości co do udziału Polskiej Grupy Zbrojeniowej w tegorocznych targach.

- Bez głównego wystawcy nie byłoby ich sensu organizować, ale dzięki moim zabiegom udało się przekonać premiera i PGZ bierze w nich udział. Trudno wyobrazić sobie Kielce bez MSPO - zaznaczył wiceminister.

08.09.2020 Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu: senator Krzysztof SłońFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Senator PiS Krzysztof Słoń podkreślił, że z wielką przyjemnością zwiedził tegoroczną wystawę.

- Ubolewam, że udało mi się odwiedzić wszystkie stoiska w ciągu jednego dnia. To świadczy o tym, iż tegoroczne targi mają nieco mniejszy wymiar w porównaniu do poprzednich lat. Jestem jednak pełen optymizmu po rozmowach z wystawcami, ponieważ czują, że są uczestnikami czegoś wyjątkowego i że w pewnym sensie przecierają szlak wystawienniczy, bo w tej chwili patrzy na nas cały świat - mówił parlamentarzysta.

Jak dodał, wspieranie organizacji tegorocznych targów i zabieganie o udział w nich polskich firm zbrojeniowych było dla niego w tym trudnym roku wyrazem patriotyzmu lokalnego.

- Tym bardziej cieszę się, że 28. MSPO, choć w mniejszej niż dotychczas skali, udało się zrealizować - podkreślał.

Wicewojewoda Rafał Nowak wyraził radość z faktu, że w MSPO bierze udział Wojsko Polskie i można podziwiać narodową wystawę, która, jak co roku, przyciąga dużą liczbę zwiedzających.

- Cieszy mnie także obecność wielu spółek z udziałem Skarbu Państwa, które pokazują swoje możliwości. Jestem przekonany, że mimo wszystko to się przełoży na ich wynik ekonomiczny i zdobędą one nowe kontrakty - dodał.

Poseł PiS Agata Wojtyszek przyznała, że jest dumna z faktu, że w tak trudnym czasie udało się zorganizować tegoroczną wystawę.

- Jest tu 170 wystawców z 15 państw. Wiem, że będą także popisane umowy, więc wszystko idzie w dobrym kierunku. Cieszę się, ponieważ jest to dla nas wyróżnienie, że Kielce po raz kolejny są stolicą uzbrojenia wojskowego - zauważa.

Zdaniem senatora Jacka Włosowicza z Solidarnej Polski, branża targowa szczególnie mocno ucierpiała na skutek pandemii, dlatego wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego należą się słowa uznania.

- Wiadomo, że Targi Kielce są bardzo ważnym miejscem dla całego regionu. To, że wystawy mogą się odbywać należy już uznać za sukces. Miejmy nadzieję, że za kilkanaście miesięcy nasz ośrodek wystawienniczy będzie mógł realizować swoją pracę bez ograniczeń - podkreślił.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zapewnił, że miasto dołożyło wszelkich starań, aby prezentacja sprzętu, spotkania i wymiana doświadczeń odbywały się bez podwyższonego ryzyka.

08.09.2020 Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Przemawia Bogdan Wenta - prezydent KielcFot. UM Kielce

- Przez ostatnie miesiące włożono ogromny trud, by jesienna ekspozycja mogła dojść do skutku. Chciałbym podziękować za to władzom Targów Kielce i wszystkim pracownikom, którzy wykonali tę ogromną pracę - powiedział Bogdan Wenta.

W inauguracji MSPO wziął udział także poseł Andrzej Szejna, szef Nowej Lewicy w regionie, który podkreślił, że organizacja targów mimo pandemii, to duży sukces kieleckiego ośrodka wystawienniczego.

- Przy tej okazji chcę powiedzieć, że Lewica przygotowała projekt wsparcia dla targów i wszystkich imprez branżowych, m.in. szkoleń i konferencji. Chcemy, aby szczegółowy pakiet pomocowy dla centrów wystawienniczych i tego typu miejsc został uchwalony na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Mam nadzieję, że dzięki temu wesprzemy mocno także Targi Kielce - dodaje.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że doszło do tegorocznego MSPO. Przypomnę, że w tej sprawie, gdy ważyły się losy wystawy, napisałem interpelację poselską do ministra aktywów państwowych - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

- Uważam, że najważniejsze dla regionu jest to, że pomimo koronawirusa nie doszło do zerwania ciągłości. Ponadto jestem przekonany, że w przyszłym roku odbędą się one z większym przytupem i będą wyglądały tak jak za dawnych lat - dodał.

Zdaniem posła Adama Cyrańskiego z Koalicji Obywatelskiej, MSPO to ważne wydarzenie ze względów promocyjnych i wizerunkowych dla Kielc.

- Jednak z punktu widzenia biznesowego i siły nabywczej polskiej armii mogą nie okazać się sukcesem - twierdzi.

Podczas ceremonii otwarcia 28. MSPO list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON. Szef resortu podkreślił, że trwająca pandemia wpływa na całą światową gospodarkę, w tym także na przemysł obronny. Mariusz Błaszczak w liście stwierdził, że w ubiegłym roku kontrakty zbrojeniowe kierowane do polskich zakładów wynosiły ponad 6 mld złotych, a obecnie ponad 60 proc. zamówień, jakie składa Ministerstwo Obrony Narodowej, realizowanych jest w rodzimych zakładach. Jak zaznaczył, Targi Kielce i MSPO, to każdego roku ważne miejsce prezentujące potencjał Polskich Sił Zbrojnych, a także rozwijające nasz przemysł zbrojeniowy.

List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał zastępca biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała. Z kolei list od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Paweł Szrot zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego potrwa do czwartku, 10 września. W targach uczestniczy 185 firm z 15 krajów świata.

CIEKAWOSTKI TEGOROCZNEGO MSPO [ZDJĘCIA, FILMY]

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Targi Kielce Andrzej Szejna Bogdan Wenta Andrzej Mochoń MSPO Mariusz Błaszczak Jacek Włosowicz Adam Cyrański Anna Krupka Rafał Nowak RK Kielce Piotr Wawrzyk Bartłomiej Sienkiewicz Zbigniew Koniusz
other news

Podobne wiadomości

Andrzej Mochoń: hitem tegorocznej wystawy MSPO jest ekspozycja naszych sił zbrojnych [ZDJĘCIA, FILM]

Andrzej Mochoń: hitem tegorocznej wystawy MSPO jest ekspozycja naszych sił zbrojnych [ZDJĘCIA, FILM]

Dziś początek MSPO. Swój potencjał militarny zaprezentują Brytyjczycy [ZDJĘCIA, FILM]

Dziś początek MSPO. Swój potencjał militarny zaprezentują Brytyjczycy [ZDJĘCIA, FILM]

Ostatnie przygotowania do MSPO

Ostatnie przygotowania do MSPO

Targi Kielce już się zbroją. MSPO coraz bliżej

Targi Kielce już się zbroją. MSPO coraz bliżej